Jak zaplanować udany urlop z pupilem
Wakacyjny wyjazd to wspaniała okazja do wzmacniania wyjątkowej więzi łączącej człowieka z czworonożnym przyjacielem.
Wspólne spacery w pięknych okolicznościach przyrody, więcej czasu na wspólną zabawę i odpoczynek z pupilem - wszystko to sprawia, że urlop spędzony w towarzystwie zwierzęcia może być pięknym doświadczeniem. Aby wyjazd był udany, warto odpowiednio go zaplanować, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby psa lub kota.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Zwierzęta domowe, z którymi dzielimy życie, obdarzają nas bezgraniczną miłością i oddaniem. Są naszymi przyjaciółmi, a także, jak potwierdzają badania naukowe, mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne swoich opiekunów. Okres wakacji daje nam bezcenny czas, aby jeszcze więcej uwagi móc poświęcić naszemu ulubieńcowi, troszcząc się o niego, rozpieszczając apetycznymi przysmakami, bawiąc się z nim i pielęgnując. Nim ruszymy w drogę, warto dobrze przemyśleć parę kwestii i odpowiednio się przygotować, aby był to czas udany dla obu stron.
Każdy ma swoje indywidualne preferencje, psy i koty także
Pierwszy krok to decyzja, czy aby na pewno wakacyjny wyjazd będzie przyjemnością dla naszego czworonożnego przyjaciela zgodnie z jego naturalnymi potrzebami i indywidualnymi cechami, czy może lepiej będzie się czuł, pozostając w domu pod odpowiednią opieką.
Odpowiedzialne podejście do tej kwestii oznacza kierowanie się dobrem pupila. Psy i koty to zwierzęta o odmiennych potrzebach. Psy są bardzo związane z opiekunami i ich towarzystwo jest dla nich kluczowe. Dodatkowo te zwierzęta uwielbiają poznawać nowe terytoria. Koty z kolei są silnie terytorialne i zazwyczaj najlepiej czują się w znanym, stałym otoczeniu, dlatego podróż i zmiana środowiska życia może wiązać się u nich z silnym stresem. Dlatego, w większości przypadków, lepszym rozwiązaniem dla mruczków byłoby zapewnienie odpowiedzialnego i znanego im już tymczasowego opiekuna, który zatroszczy się o nie, gdy nie ma nas przez dłuższy czas w domu.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Powiedzenie to niesie z sobą ważne przesłanie, o którym warto pamiętać, przygotowując się do wyjazdu z czworonogiem. Jak sprawić, żeby wspólny urlop był okazją do przeżycia jedynie tych beztroskich przygód? Przede wszystkim - należy się upewnić, że hotel, w którym planujemy się zatrzymać, jest przyjazny zwierzętom. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie potencjalnie stresujących sytuacji na miejscu, lecz także na odpowiednie zabezpieczenie się przed przyjazdem - na przykład poprzez zabranie ze sobą akcesoriów, które są niedostępne w danym obiekcie.
Konsultacja z lekarzem weterynarii decyzji o wspólnym wyjeździe z czworonogiem jest także dobrą praktyką. Warto również sprawdzić, czy w miejscu naszego wakacyjnego pobytu będziemy mieli dostęp do odpowiedniej opieki weterynaryjnej, a także o dopełnieniu formalności - wzięciu ze sobą książeczki zdrowia zwierzęcia i upewnieniu się, że jest on zaczipowany i zarejestrowany, a poza tym czy jest zabezpieczony przeciwko wewnętrznym i zewnętrznym pasożytom, takim jak pchły czy kleszcze. W przypadku wyjazdów za granicę należy upewnić się, że mamy ważny paszport dla zwierzęcia, z aktualnymi wpisami o zabiegach profilaktycznych i czy spełniają one wszystkie wymagania państwa docelowego.
Stabilna dieta to podstawa sukcesu
Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy razem z pupilem na wakacje, czy też zostaje on w domu pod opieką innej osoby, psy i koty potrzebują odpowiednio zbilansowanej i stabilnej diety, której skład oraz rytm podawania powinny być utrzymane jak dotychczas.
- Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia. Pamiętajmy, aby podczas urlopu podawać pupilowi ten sam kompletny i zbilansowany pokarm co zwykle, zachowując stałe pory i liczbę posiłków, ponieważ nagłe zmiany diety są bardzo częstą przyczyną biegunek. Psy powinny być karmione 2-3 razy dziennie o ustalonych godzinach, podczas gdy koty jedzą częściej mniejsze porcje - zarówno w dzień, jak i w nocy. Zadbajmy o odpowiedni zapas jedzenia dla naszego zwierzęcia - zarówno, gdy jedzie z nami, jak i gdy zostaje z opiekunem w domu. Specjalne przysmaki mogą stanowić wartościowy dodatek do diety, wspomagając zabawę, adaptację do nowych warunków oraz, w przypadku, gdy powierzyliśmy pupila tymczasowemu opiekunowi, służyć budowaniu z nim więzi i radzeniu sobie z tęsknotą - wyjaśnia Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.
Czasem droga sama w sobie jest celem...
By sprawić, że nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł w pełni cieszyć się wakacyjnym wyjazdem od pierwszych jego chwil, należy zapewnić mu odpowiednie warunki podczas podróży. W samochodzie warto zainstalować metalową klatkę mocowaną w przestrzeni bagażowej lub na podłodze za przednimi siedzeniami albo zaopatrzyć się w transporter samochodowy czy specjalne szelki, które wpina się do pasów bezpieczeństwa. Dodatkowe akcesoria takie jak smycz, mata zabezpieczająca i chłodząca czy obroża zapewnią komfort i bezpieczeństwo jazdy wszystkim pasażerom. Zalecane jest robienie postoju co 2-3 godziny, aby pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne (pamiętajmy, aby zawsze wtedy był na smyczy) i napić się wody. Jedzenie podajemy dopiero na miejscu, także przysmaki. Będą one wartościowym elementem wzmacniania relacji łączącej opiekuna z czworonogiem podczas wspólnych spacerów czy zabawy. Znając już podstawowe kroki udanego urlopu z pupilem, nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim opiekunom jeszcze więcej radosnych chwil z ukochanym zwierzęciem, stawiając zawsze jego dobro na pierwszym miejscu.
Nadesłał:
Karolina
|