Jak wybrać oczyszczacz powietrza?


Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
2020-06-25
Oczyszczacze powietrza różnią się ceną, przeznaczeniem, a nawet funkcjonalnością. Czym więc kierować się podczas zakupu, by wybrany oczyszczacz spełniał Twoje oczekiwania?
Rodzaj oczyszczacza i filtr, na który się decydujesz

W zależności od tego, jaki rodzaj filtra zastosowany jest w urządzeniu, będzie on eliminował poszczególne problemy. Dlatego inny oczyszczacz powietrza polecany jest np. dla alergików, a inny np. dla osób mieszkających w dużych aglomeracjach i walczących ze smogiem. Do najbardziej popularnych należą:
  • filtr HEPA – oferowany w czterech klasach filtracji, z których najlepsza jest H14. Oczyszczacz ten zwalcza bakterie, wirusy i mikroskopijne pyły,
  • filtr węglowy - idealny do zwalczania przykrych zapachów,
  • filtr fotokatalityczny – świetnie rozprawia się z bakteriami i wirusami.

W dobrej jakości oczyszczaczu znajduje się też filtr wstępny, wychwytujący drobinki kurzu, sierść psa, czy kurz.

Jaką powierzchnię chcesz oczyścić?

Oczyszczacz powietrza nigdy nie oczyści powierzchni całego domu. Zazwyczaj ustawisz go w konkretnym pomieszczeniu, np. w sypialni czy pokoju dziecięcym. Kupując urządzenie, sprawdź więc jego wydajność, pamiętając, że oczyszczacz możesz też przenosić.

Poziom hałasu i dodatkowe funkcje

Jeśli Twój oczyszczacz ma stać w sypialni, musi odznaczać się cichą pracą. Sprawdź więc, jaki poziom hałasu generuje. Jeśli jest to powyżej 35 dB, to zdecydowanie buczenie będzie Ci utrudniać spanie. 

Oczyszczacze powietrza mogą spełniać również inne funkcje, np. nawilżać czy jonować powietrze. Z tych przydatnych funkcji to z pewnością nawilżacz powietrza, wskaźnik jakości powietrza albo blokada rodzicielska, jeśli odświeżacz znajduje się w pokoju dziecięcym.

Cena

Nie kieruj się zawsze najniższą ofertą. Zwróć uwagę na dodatkowe opcje, dostępność części zamiennych, intuitywne menu itd. – to wszystko ma wpływ również na cenę. Niższa cena może się bowiem przełożyć na problem z wymianą części czy brakiem skorzystania z przydatnych funkcji.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl