Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?


2019-04-19
Nadchodzi taki czas w życiu malucha, kiedy musi zrezygnować z picia mleka prosto z piersi mamy i przestawić się na butelkę. Kobieta może nie mieć pokarmu lub mieć go za mało, być może wraca do pracy, nie może lub nie chce karmić piersią albo po prostu chce gdzieś czasem wyjść.

Cierpliwość

Jeśli dziecko od urodzenia piło mleko tylko z piersi, a nagle musi przestawić się na butelkę - może mieć z tym nie lada problem. Ssanie piersi i smoczka różni się jednak dość znacznie. Niemowlęciu może nie smakować mleko modyfikowane, mleko z butelki może za szybko lecieć czy po prostu dziecko może nie umieć dobrze złapać smoczka. Nauka picia z butelki może zająć nawet kilka tygodni - musisz uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość dla swojego dziecka.

Wybór mleka

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego mleka - jeśli przestawiasz dziecko na mleko modyfikowane. Najlepiej wybór mleka skonsultować z lekarzem - być może zajdzie potrzeba karmienia dziecka specjalnym mlekiem dostosowanym do jego potrzeb. Mleko modyfikowane smakuje inaczej niż mleko kobiece i może po prostu nie smakować dziecku, dlatego warto na początku - jeśli jest taka możliwość - mieszać swoje mleko z mlekiem modyfikowanym. Sprawdzić się może także posmarowanie smoczka butelki swoim własnym mlekiem.

Smoczek

Kluczem do sukcesu w nauce ssania z butelki jest dobór właściwego smoczka. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Różnią się one materiałem, wielkością, kształtem, stopniem kapania i szybkością przepływu. Jeśli chodzi o materiał wykonania, można wybrać smoczek kauczukowy lub silikonowy. Wielkość i szybkość przepływu zwykle idą ze sobą w parze i są dostosowane do wieku i siły ssania dziecka. Im starsze dziecko, tym smoczek powinien mieć większą dziurkę i szybszy przepływ - inaczej nasza pociecha może denerwować się słabo płynącym pokarmem. Jeśli dziurka będzie za duża to z kolei może jej przeszkadzać zbyt duży napływ mleka powodujący krztuszenie się. Jeśli chodzi o kształt smoczka, to coraz częściej dostępne są smoczki przypominające kształtem brodawkę piersi, dzięki czemu dziecku łatwiej przyzwyczaić się do picia z butelki. Taki smoczek posiadają m.in. firmy Medela czy Avent, godny polecenia jest również dynamiczny smoczek do butelki Lovi. Trzeba wziąć pod uwagę to, że każdemu dziecku może pasować inny smoczek, dlatego warto kupić i wypróbować kilka z nich.

Powyższe rady powinny zagwarantować Ci łatwą naukę dziecka picia z butelki. Jeśli jednak nadal masz z tym problem, możesz spróbować zmienić pozycję do karmienia lub zaangażować do tego partnera.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl