Jak działają żele antybakteryjne?


Jak działają żele antybakteryjne?
2018-10-26
Czy żele antybakteryjne mogą zastąpić zwykłe mydło? Jak często i w jakich sytuacjach powinno się ich używać?

To najczęstsze pytania zadawane przez osoby, które zastanawiają się nad zakupem żelu, ale nie są pewne, jak działają żele bakteryjne i na ile produkt może przydać im się w codziennej pielęgnacji.

Przeczytaj również:


Żele antybakteryjne: podstawowe informacje


Większość żeli antybakteryjnych ma w swym składzie alkohole – etylowy, benzylowy oraz trikolosan (który ma właściwości grzybobójcze). Najlepiej, jeśli preparat zawiera również substancje pielęgnujące, które zapobiegną wysuszeniu skóry; najczęściej dodawany jest ekstrakt z aloesu, gliceryna czy panthenol. Co ważne, wbrew obawom niektórych osób, żele antybakteryjne są niezwykle skuteczne – usuwają nawet 99% bakterii z powierzchni skóry, w tym takie bakterie jak paciorkowce, gronkowce czy bakterie E. Coli. Ze względu na to, że w składzie żelów antybakteryjnych przeważają alkohole, preparat szybko wysycha na naszej skórze, dzięki czemu nie musimy go dodatkowo spłukiwać. Preparatów tego rodzaju nie muszą bać się nawet osoby o suchej skórze – wystarczy wybrać żel, który ma więcej substancji pielęgnujących, które skutecznie nawilżą powierzchnię skóry. W sprzedaży dostępne są zresztą nie tylko żele, ale także mydła antybakteryjne w specjalnych opakowaniach ułatwiających skorzystanie z nich poza domem (przykładem mogą być produkty firmy Carex, która ma w swojej ofercie także żele – także te dla dzieci).Żel antybakteryjny: w jakich sytuacjach się sprawdzi?


Żel antybakteryjny idealnie sprawdzi się na wyjazdach, a także wszędzie tam, gdzie dostęp do wody jest mocno utrudniony. Wiele osób zabiera żele antybakteryjne także do pracy czy na uczelnię – w ten sposób chroni swoje dłonie przed bakteriami. Preparaty tego rodzaju powinny się znaleźć także w każdej torbie młodej mamy – należy jednak pamiętać, by był to żel antybakteryjny wyprodukowany specjalnie z myślą o dzieciach, a zatem o łagodniejszym składzie niż preparat dla dorosłych. Dzięki żelowi antybakteryjnemu pozbywamy się też problemu jedzenia w plenerze – wystarczy przed posiłkiem zastosować niewielką ilość preparatu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl