Halitoza – realne zagrożenie dla zdrowia?


Halitoza – realne zagrożenie dla zdrowia?
2018-06-20
Nieświeży oddech jest przyczyną wielu kompleksów i nieprzyjemności, które mogą stanowić barierę w życiu prywatnym, ale także i zawodowym. Problem jest wstydliwy i rzadko kiedy ktoś chce o nim mówić.

Wizyta u specjalisty również bywa krępująca i bardzo często osoby borykające się z halitozą zwlekają z udaniem się do stomatologa.

O tym problemie krąży wiele mitów i niesłusznych opinii, ludzie podchodzą wstydliwie do kwestii nieświeżego oddechu, chociaż często zdarza się, że przyczyną mogą być problemy zdrowotne, które nieleczone mogą być opłakane w skutkach i poczynić bardzo wiele szkód w organizmie.

 

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej przyczyną halitozy?

 

Zdarza się, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej i brak świadomości, że asortyment dla stomatologów może posłużyć profesjonalnej pielęgnacji jamy ustnej także w domu, prowadzą do nieprzyjemnych konsekwencji. Diagnozę i określanie przyczyny powinno się pozostawić specjaliście, jednak  warto przyznać uczciwie przed samym sobą, czy należycie dbamy o higienę swojej jamy ustnej. Odpowiednia technika szczotkowania zębów jest kluczem do sukcesu. Jeśli resztki pokarmu nie zostaną prawidłowo usunięte, może to prowadzić do odkładania się pokarmu w szczelinach i w efekcie powodować nieprzyjemny zapach z ust. Prawidłowa higiena nie może jednak ograniczać się tylko do używania szczoteczki do zębów – przy najlepszej technice i doskonale dobranej do potrzeb szczoteczce nie jesteśmy  w stanie dokładnie oczyścić zębów. Trzeba mieć świadomość, że równie istotne jak szczotkowanie jest nitkowanie zębów i odpowiednia technika używania nici dentystycznych pozwolą na pełnowymiarową higienę jamy ustnej.

Równie istotne jest czyszczenie języka, na którym zbierają się i odkładają bakterie, powodujące nieświeży oddech. Język można czyścić za pomocą szczoteczki do zębów, chociaż niektórzy specjaliści sugerują, by używać specjalnie przeznaczonych do tego celu narzędzi.

Problemy zdrowotne też mogą wpływać na halitozę

 

Nie zawsze przyczyną nieświeżego oddechu musi być nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Często zdarza się, że problem leży po stronie zdrowotnej i aby móc z nim skutecznie walczyć, nie ma drogi na skróty i trzeba zasięgnąć porady specjalisty, który określi przyczynę problemu, co z kolei umożliwi skuteczną walkę z nim. Zdarza się, że nie jest to problem powstały w jamie ustnej, częściowo lub w całości może dotyczyć schorzeń innych układów w organizmie – może być to problem chociażby z żołądkiem. Walka z poważnym schorzeniem za pomocą domowych metod może nie przynieść żadnych rezultatów, a czasami doprowadzić do nasilenia się problemu, dlatego nie warto zwlekać – jeśli coś nas zaniepokoi, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Aby walczyć skutecznie z halitozą, można zaopatrzyć się w specjalne tabletki do ssania, które nie tylko maskują nieprzyjemny zapach, ale także zwalczają jego przyczynę, sklep online DentalTree posiada w swojej ofercie odpowiednie preparaty, umożliwiające pozbycie się nieświeżego oddechu.  Dobrym rozwiązaniem będzie także zmiana swoich nawyków żywieniowych – cieżkie i tłuste potrawy będą wyczuwalne także w oddechu, dlatego warto zwrócić uwagę na to, co jemy.

zdjęcie: Zaprojektowane przez Freepik

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl