Duathlon Tor Poznań po raz szósty na starcie!


Duathlon Tor Poznań po raz szósty na starcie!
2020-09-04
Już niedługo wydarzenie, na które czeka wielu z nas: 6 września br. wystartuje przesunięty ze względu na epidemię 6. Duathlon Tor Poznań. Sponsorem duathlonu jest Plusssz Elektrolity, marka, która dba o odpowiednie nawodnienie wszystkich sportowców.

Trasa duathlonu ma 23 km i składa się z 5 km biegu, 16 km jazdy na rowerze i 2 km biegu. Zarówno dystanse, jak i warunki na Torze Poznań – równe długie proste – sprzyjają biciu życiowych rekordów, dlatego uczestnicy co roku dają z siebie wszystko, aby pokonać nie tylko rywali, ale również samych siebie. W takiej sytuacji łatwo zapomnieć o prawidłowym nawodnieniu, a przecież wraz z potem organizm wypłukuje cenne elektrolity, czyli składniki mineralne: sód, potas, chlor i magnez, które są odpowiedzialne za regulację naszej gospodarki wodnej.

Aż trudno sobie wyobrazić że przez wiele lat historii maratońskiej temat picia przed, w czasie i po zawodach nie istniał – mówi Przemysław Walewski, maratończyk z ponad 30-letnim stażem, który ma na swoim koncie medale mistrzostw Polski i tytuły podwójnego mistrza Europy Masters w maratonie, a obecnie redaktor naczelny Portalu WSZYSTKOOBIEGANIU.PL i programu telewizyjnego „Biegaj i Zwiedzaj” – Wręcz uważano, że picie w czasie biegu za bardzo obciąża metabolizm. Przełom nastąpił dopiero w 1969 r., gdy opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na uczestnikach biegów ulicznych przez Cyrila Wyndhama i Nicka Strydoma. Odkryli oni, że wewnętrzna temperatura ciała zawodników, u których nastąpiła utrata płynów w wysokości przekraczającej 3 proc. masy ciała, osiąga niebezpieczny poziom. Organizm składa się z ok. 50-60 proc. wody! W 92 proc. woda jest składnikiem osocza krwi, które transportuje tlen do mięśni i usuwa odpady z przemiany metabolicznej dwutlenek węgla i kwas mlekowy. Im młodszy organizm, tym większy procentowy udział wody w tkankach.

Warto podkreślić, co z pewnością zainteresuje uczestników szóstego Duathlonu Tor Poznań, że uzupełnianie elektrolitów ma wpływ na wynik zawodów! Dlatego trzeba pamiętać, aby zacząć nawadniać się w odpowiednim czasie i nie przegapić momentu, w którym organizm zaczyna potrzebować płynów, aby utrzymać wydolność.

Elektrolity trzeba uzupełniać na bieżąco, by nie doprowadzić do ich deficytu. W niektórych sytuacjach pogodowych lub treningowych zapotrzebowanie zwiększa się nawet do 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Jeżeli nie uzupełnimy tej ilości, bardzo szybko możemy spowodować odwodnienie organizmu. Najbardziej podatna na odwodnienie jest tkanka nerwowa oraz mięśniowa – dodaje Przemysław Walewski, który ma na swoim koncie biegi po Saharze i płaskowyżach Etiopii. – Każdy procent odwodnienia to gorszy wynik końcowy, dopiero przy 2-procentowym odwodnieniu odbieramy sygnał pragnienia (tkanka nerwowa zaczyna nas informować), a wtedy już nie uzupełnimy płynów w krótkim czasie. Tylko 1 procent odwodnienia daje spadek wydolności organizmu aż o jedną trzecią.


Dlatego zarówno przed, w trakcie, jak i po zawodach warto sięgnąć po suplement diety Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina ze specjalnym zestawem i stężeniem wszystkich najważniejszych elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń i chlor), glukozy oraz kompleksem 10 najważniejszych witamin w ilościach zapewniających 100% dziennego zapotrzebowania dla osób dorosłych. Wystarczy rozpuścić w bidonie z wodą tabletkę Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina, aby ugasić pragnienie, nawodnić organizm i dostarczyć mu elektrolity i witaminy niezbędne w czasie aktywności sportowej. Suplement diety Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina jest polecany zwłaszcza w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, upałów, a także w przypadku odczuwania zmęczenia i znużenia.


Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina

Suplement diety

Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina o smaku ananasa i mango zawiera 100% elektro complex - specjalny zestaw i stężenie wszystkich najważniejszych elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń i chlor), glukozę oraz kompleks 10 najważniejszych witamin w ilościach zaspokajających dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby (100% dziennych Referencyjnych Wartości Spożycia)*. To produkt polecany w trakcie upałów, podróży, aktywności sportowej, wysiłku umysłowego i pracy fizycznej, po nadmiernym spożyciu alkoholu, kiedy odczuwasz zmęczenie i znużenie. Gasi pragnienie i nawadnia organizm. Zadbaj o uzupełnienie płynów!

* Zalecana dzienna porcja – 4 tabletki.

Cena: ok. 11 zł


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ZKarasiewicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl