Dobre traktowanie własnej wątroby


2019-04-23
Wątroba jest organem odpowiedzialnym za wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. Przede wszystkim metabolizuje substancje odżywcze, Magazynuje witaminy, odpowiada za syntezę białek, za detoksykację i wydzielanie żółci.

Wątroba jest organem odpowiedzialnym za wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. Przede wszystkim metabolizuje substancje odżywcze, Magazynuje witaminy, odpowiada za syntezę białek, za detoksykację i wydzielanie żółci. Jakiekolwiek uszkodzenie komórek wątroby prowadzące do dysfunkcji tego organu, odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu.

 Jakie objawy mogą dawać choroby wątroby?

 Chora wątroba może dawać objawy początkowo kojarzone z innymi chorobami. Obserwuje się wtedy chroniczne zmęczenie bez wyraźnego powodu, zaburzenia koncentracji i apatia, wzdęcia, niestrawność i czasem nudności wraz z wymiotami. Dosyć często występuje niewytłumaczalne pogorszenie nastroju, utrzymujące się przez dłuższy czas. Bywa, że upłynie sporo czasu, zanim lekarz przepisze jakiekolwiek leki na wątrobę.

 Najczęściej występujące schorzenia wątroby.

  • Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Na świecie obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na tę dolegliwość. Tak często zapadalność wiąże się z epidemią otyłości, brakiem ruchu, hiperlipidemią czy cukrzycą typu II. Występuje też u ludzi z nadciśnieniem tętniczym. W tym wypadku do czynników ryzyka zalicza się dojrzały i podeszły wiek a także sytuacje, gdzie następuje gwałtowne schudnięcie. Jeśli chodzi o leczenie stłuszczenia, to dobre efekty dają ziołowe leki na wątrobę typu wyciąg z karczocha i leki zawierające sylimarynę. Wszystko to ze zdrową dietą i codzienną porcją ruchu.
  • Alkoholowe uszkodzenie wątroby. Jak sama nazwa wskazuje, choroba powstaje na skutek regularnego spożywania alkoholu. To czy zaistnieje  stłuszczenie alkoholowe zależy od wielu czynników, takich jak jakość odżywiania, przebyte choroby i nawet płeć. Istotne jednak jest, że nie trzeba nawet wielkiej porcji alkoholu, bo wystarczy sam fakt codziennego jego spożywania. Tego typu uszkodzenie, może być jak najbardziej odwracalne, wystarczy tylko przestać pić. W przeciwnym razie dochodzi do alkoholowego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej marskości.
  • Polekowe uszkodzenie wątroby. Występuje na skutek zatrucia lekami oraz w przypadku złej tolerancji na dany lek. Leczenie polega na odstawieniu konkretnego leku i w miarę możliwości zastąpienie go innym mniej toksycznym. W przypadku znacznych uszkodzeń, rozważa się przeczep tego narządu.
  • Wirusowe zapalenie wątroby. To schorzenie ma kilka oznaczonych typów, zależnie od wirusa, który ja powoduje. Objawy w poszczególnych formach WZW mogą być podobne. To zazwyczaj osłabienia, stany gorączkowe, nudności, brak apetytu, rozbicie i bóle stawów. Leczenie poszczególnych typów przebiega odmiennie. Typ A nie wymaga leczenia, za to ważna jest profilaktyka polegająca na stosowaniu podstawowych zasad higieny. Przy typie B nie istnieje lek na wirusa. Można tylko stosować łagodne leki na wątrobę, podtrzymujące ją w dobrej kondycji i dające szanse na samowyleczenie. W przypadku zapalenia wątroby typu C, stosuje się leczenie interferonem. Cały czas również prowadzone są badania nad skuteczną szczepionką.

 Czy leki na wątrobę  bez recepty można stosować w profilaktyce?

 Wszelkie leki i suplementy wspomagające pracę wątroby, w przeważającej liczbie mają w swoich składach ziołowe wyciągi i są bezpieczne, pod warunkiem ścisłego stosowania się do wskazań. Można je używać przy lżejszych dolegliwościach. Jednak najlepszym wyjściem będzie zdrowy tryb życia, polegający na stosowaniu zdrowej diety i unikaniu używek. Trzeba tez zaznaczyć, że wątroba "lubi" umiarkowaną aktywność fizyczną.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl