Dlaczego warto regularnie odwiedzać lekarza stomatologa?


Dlaczego warto regularnie odwiedzać lekarza stomatologa?
2018-08-07
Polacy nadal zdecydowanie zbyt rzadko odwiedzają gabinety stomatologiczne. Niestety, przynosi to opłakane konsekwencje. Według dostępnych szacunków, aż 99 procent dorosłych obywateli naszego kraju cierpi na chorobę próchniczą co najmniej jednego zęba.

Próchnica jest już właściwie powszechna również u osób młodych. Do tego trzeba dodać jeszcze rosnącą z roku na rok liczbę chorób nowotworowych jamy ustnej. 

Oczywiście, najważniejszą przyczyną rosnącej powszechności opisywanych powyżej problemów są różnego rodzaju nieprawidłowe nawyki, zaczynając od zbyt rzadkeigo mycia zębów a kończąc na stosowaniu używek, takich jak alkohol lub papierosy. Nie da się jednak zaprzeczyć faktowi, że odpowiednio częste wizyty w takim miejscu, jak dobry gabinet stomatologiczny mogą przynieść nam wiele istotnych korzyści. Jakie to korzyści? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.Dlaczego warto regularnie odwiedzać lekarza stomatologa?

Przede wszystkim, lekarz stomatolog jest w stanie zdiagnozować chorobę próchniczą już na wczesnym stadium jej rozwoju a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych stanów chorobowych, również próchnica na początkowych stadiach rozwoju jest o wiele łatwiejsza i prostsza w leczeniu, niż w stadium zaawansowanym. Lekarz specjalista stomatolog jest jednak również w stanie dostrzec takie zmiany chorobowe, które dla nas pozostaną niedostrzegalne: na przykład chorobę dziąseł lub stan próchniczy zębów umiejscowionych w głębi jamy ustnej. W takim wypadku, samodzienie rozpoznać problem bylibyśmy w stanie dopiero wówczas, gdyby pojawiły się naprawdę wyraźne objawy.

Kolejny obszar kompetencji lekarza specjalisty stomatologa to oczywiście wstępna diagnoza zmian o charakterze nowotworowym lub przednowotworowym w obrębie jamy ustnej. Osoby regularnie palące tytoń lub pijące alkohol obowiązkowo powinny wykonywać badania profilaktyczne zarówno u dentysty, jak i u laryngologa. Niestety, na nowotwory jamy ustnej narażeni są także pacjenci nie korzystający z używek. Powstanie niepokojących zmian może być konsekwencją na przykład infekcji wirusem HPV albo nawet czegoś tak banalnego i powszechnego, jak regularne, delikatne kaleczenie boków języka przez krawędzie zębów lub przygryzanie wewnętrznej strony policzków.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl