Dieta wspomagająca walkę ze zgagą


2019-05-10
Zgaga, czyli pieczenie w okolicach przełyku lub w żołądku i kwaśny posmak w ustach to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Czym jest dokładnie i jak z nią walczyć?

Przyczyny powstawania zgagi

Zgagę wywołuje wiele czynników. Jest ona bezpośrednio związana z chorobą refluksową, która polega na cofaniu się treści żołądkowych do przełyku. Dodatkowo, może być ona spowodowana wrzodami żołądka (zgaga ujawnia się wówczas na czczo, a nieprzyjemne palenie w przełyku mija po jedzeniu) i dwunastnicy (ból i lekkie palenie pojawią się około 1 - 1,5 godziny po jedzeniu), niestrawnością (której dodatkowo towarzyszą wzdęcia i ból brzucha), paleniem papierosów lub przyjmowaniem na czczo leków zawierających kwas acetylosalicylowy lub antybiotyków.

Diagnostyka zgagi

Długo utrzymujące się palenie w przełyku powinno zostać skonsultowane z lekarzem, jako że przewlekła zgaga może być oznaką wrzodów żołądka. Wówczas to lekarz zleci specjalistyczne badania (najczęściej za pomocą gastroskopii). W sytuacji, kiedy zgaga jest konsekwencją palenia papierosów, przejedzenia, nieodpowiedniej diety czy braku aktywności fizycznej wówczas zaleca się zmianę stylu życia i diety.

Doraźne leczenie zgagi

Osoby zmagające się z problemem pieczenia w okolicach przełyku powinny zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Okazuje się bowiem, że w ten prosty sposób można niezwykle skutecznie łagodzić jej przebieg. Z codziennego jadłospisu należy całkowicie wyeliminować:

  • pokarmy zawierające tłuszcze, które bardzo długo się trawią - oprócz tradycyjnych tłuszczów takich jak smalec, olej czy margaryna, z diety należy także wyeliminować tak zwane fast food'y (hamburger, frytki), smażone potrawy, podroby, gęsi, kaczki, tłustą wieprzowinę (golonkę, żeberka), tłuste wędliny (baleron, kiełbasy czy pasztet) oraz nabiał bogaty w tłuszcz (śmietana, serki topione czy żółty ser)
  • pokarmy zwiększające wydzielanie soków żołądkowych - zalicza się do nich wszelkiego rodzaju napoje gazowane, alkohol, mocną kawę i herbatę, czekoladę, ostre przyprawy (chilli, chrzan, musztarda czy pieprz), marynaty zawierające ocet oraz niektóre warzywa (ogórki, czosnek, cebula czy pomidory) i owoce (zwłaszcza cytrusy - pomarańcze, grejpfruty etc.).

Dodatkowo, należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości niegazowanej wody (minimum 1,5 litra dziennie) oraz herbatek ziołowych (zwłaszcza koper włoski czy szałwia), jedzeniu małych (aczkolwiek częstszych) i regularnych porcji posiłków, ograniczeniu palenia papierosów oraz wprowadzenie w życie aktywności fizycznej (jak na przykład półgodzinny dzienny spacer). Zmagając się ze zgagą należy także unikać ubrań uciskających brzuch, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej. Warto także kłaść się na lewym boku co sprawia, że żołądek znajduje się wówczas poniżej przełyku, przez co można uniknąć cofania się kwasów żołądkowych. W doraźnym zwalczaniu zgagi pomogą także środki farmakologiczne, które hamują wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym, jak np. Bioprazol Bio Control, Controloc Control lub Ranigast Max. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl