Dieta przy endometriozie – wiedza w pigułce


2018-10-27
Niektóre wybory dotyczące stylu życia mogą wpływać na progresję endometriozy i zwiększać ryzyko jej rozwoju. Wybory te mogą również mieć wpływ na to, jak bolesne są zaburzenia oraz jak efektywne jest leczenie endometriozy.

Chociaż należy przeprowadzić dalsze badania, aby w pełni skorelować pewne pożywienie lub nawyki dotyczące stylu życia z rozwojem lub pogorszeniem tego stanu, wymienione niżej czynniki mogą negatywnie wpływać na endometriozę. Jeśli już wiesz co to jest endometrioza – teraz musisz wiedzieć, jakiego jedzenia unikać.

Czego nie jeść cierpiąc na endometriozę?

Dieta bogata w tłuszcze trans jest zła dla każdego, a już na pewno dla pań, których dotknęła endometrioza objawy mogą przez to stać się jeszcze silniejsze. Badania wykazały wyższy odsetek rozpoznań endometriozy wśród kobiet, które spożywają więcej złych tłuszczów, które znajdują się przeważnie w:

• smażonych daniach
• przetworzonej żywności
• fast foodach

Nie poleca się też spożywania czerwonego mięsa. Niektóre badania wykazały zwiększone ryzyko rozwoju endometriozy przy wysokim spożyciu czerwonego mięsa, Tak samo jeśli chodzi o gluten. Jeśli interesuje Cię endometrioza a ciąża – kwestia glutenu też powinna Cię zainteresować.

Podobnie, jeśli chodzi o pokarmy, które mogą wpływać na regulację hormonów, szczególnie na równowagę estrogenów, mogą negatywnie wpływać na osoby z endometriozą. Ponadto należy unikać lub ograniczać tych, które mogą sprzyjać stanom zapalnym w ciele i prowadzić do dalszego bólu lub postępu choroby. Te produkty spożywcze obejmują:

• alkohol
• kofeina

Pokarmy, które mogą pozytywnie wpływać na endometriozę

Aby endometrioza leczenie było bardziej skuteczne, można też zwalczać stany zapalne i bóle spowodowane przez to schorzenie, spożywając dobrze zbilansowaną dietę, która jest przede wszystkim roślinna i zawiera dużo witamin i minerałów. Dodaj je do swojej diety produkty włókniste, takie jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Polecamy także pokarmy bogate w żelazo, takie jak:

• ciemne liściaste warzywa,
• brokuły,
• fasola,
• wzbogacone ziarna,
• orzechy i nasiona.

Zalecana jest też żywność bogata w niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak łosoś, sardynki, śledź, pstrąg, orzechy włoskie, chia i nasiona lnu, jak również pokarmy bogate w przeciwutleniacze znajdujące się w kolorowych owocach i warzywach, takie jak pomarańcze, jagody, gorzka czekolada, szpinak i buraki.

Upewnij się, że zwracasz uwagę na to, jak twoje ciało reaguje podczas jedzenia określonych pokarmów. Prowadzenie dziennika spożywanych pokarmów i wszelkich związanych z tym objawów może być bardzo pomocne.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl