Czas na założenie aparatu ortodontycznego


Czas na założenie aparatu ortodontycznego
2020-11-15
Na straży wad zgryzu stoi ortodonta, który na podstawie swojej wiedzy, kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia jest w stanie prawidłowo ocenić stan jamy ustnej pacjenta i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Mogłoby się wydawać, że krzywe zęby lub szpary międzyzębowe to tylko defekt kosmetyczny, ale nic bardziej mylnego. Trzeba liczyć się z mniej lub bardziej poważnymi problemami, które wraz z upływem czasu nasilają się. Nie chodzi tylko o ładny, ale też zdrowy uśmiech. Coraz więcej osób decyduje się na aparat stały, czyli na leczenie ortodontyczne, aby móc cieszyć się nienagannym uzębieniem.Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Jeśli borykamy się z wadą zgryzu, warto zastanowić się nad leczeniem ortodontycznym. Nie ma znaczenia to, czy jest ona dziedziczna, nabyta lub powstała w wyniku działania czynników zewnętrznych. W każdym przypadku mówimy o niewłaściwym ułożeniu zębów w jamie ustnej, co wygląda nieestetycznie i stanowi źródło mniej lub bardziej uciążliwych problemów. Na leczenie ortodontyczne można zdecydować się zarówno w wieku dziecięcym, jak i dorosłym. Coraz częściej widzi się osoby z aparatami stomatologicznymi na zębach, które osiemnasty rok życia ukończyły wiele lat temu. Postęp technologiczny i powszechność usług dentystycznych sprawia, że leczenie ortodontyczne staje się czymś wręcz popularnym.

Oczywiście dużo łatwiej jest uporać się z wadą zgryzu młodej osobie, ale w przypadku dorosłych również można liczyć na uzyskanie pożądanych efektów, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość bo zajmuje to więcej czasu. Nawet seniorzy mogą zdecydować się na takie rozwiązanie bo jest ono przeznaczone dla każdego, niezależnie od wieku. Zwykle aparat stały widoczny jest u osób między ósmym a szesnastym rokiem życia. Pierwszym krokiem jest zawsze konsultacja ortodontyczna i pełna diagnostyka. Trzeba wykonać fotografię twarzy wewnątrzustną, zdjęcia RTG, pobrać wyciski uzębienia. Na podstawie wyników badań można opracować dokładny plan leczenia ortodontycznego. Wszystko to ma miejsce podczas pierwszej wizyty.

Kolejna wizyta dotyczy omówienia diagnostyki z pacjentem i ustalenia z nim planu leczenia ortodontycznego (długość i koszt leczenia, częstotliwość wizyt kontrolnych itd.). Na trzeciej wizycie rozpoczyna się leczenie ubytków i higienizacja, czyli przygotowanie zębów do przylepienia aparatu ortodontycznego. Dopiero podczas czwartej wizyty można mówić o założeniu aparatu stałego na zęby, co zajmuje kilkadziesiąt minut. Alternatywą będzie aparat ruchomy, jeśli ktoś decyduje się na takie rozwiązanie. Udzielane są też wskazówki dotyczące tego, jak prawidłowo dbać o zęby i je czyścić. Kolejne wizyty są już kontrolne, ale równie ważne. Należy regularnie, zgodnie z ustalonym harmonogramem, zgłaszać się na wizyty, aby śledzić na bieżąco efekty leczenia ortodontycznego, kondycję uzębienia. Ostatnia wizyta dotyczy zdjęcia aparatu stałego i sięgnięcia po aparat retencyjny. O długości noszenia nakładki zadecyduje ortodonta i jest to kwestia indywidualna.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl