Co warto wiedzieć o mostach protetycznych?


Co warto wiedzieć o mostach protetycznych?
2018-05-01
Jednym z rodzajów uzupełnień, jakie możemy wybrać w celu uzupełnienia brakujących zębów są mosty protetyczne.

Czym są mosty protetyczne?

Most protetyczny to uzupełnienie protetyczne stałe, czyli takie, którego nie da się wyjąć z ust. Jest ono cementowane na stałe. Aby zastosować most protetyczny w celu uzupełnienia braku zębowego niezbędne jest posiadanie zęba po prawej i lewej stronie luki zębowej. Most zakłada się bowiem na zeszlifowanych zębach, sąsiadujących z luką. W ten sposób uzupełniać można braki niewielkiej ilości zębów - od jednego do maksymalnie trzech.

Przeczytaj również:

Jak przebiega zakładanie mostów protetycznych?

Przed zabiegiem stomatolog każdorazowo ocenia stan uzębienia pacjenta oraz stan jego przyzębia. Most protetyczny złożony jest z filarów, czyli oszlifowanych zębów, na których jest zakładany oraz z przęsła, które odtwarza utracone zęby. Jeżeli pacjent nie ma zębów po obu stronach luki, wówczas dentysta może zalecić założenie wkładów koronowo-korzeniowych bądź implantów zębowych, aby na nich osadzić most protetyczny. Jeżeli jest możliwość założenia mostu, wówczas pierwszym etapem jest zeszlifowanie zębów sąsiadujących, które nazywane są zębami filarowymi. Następnie pobierany jest wycisk, na podstawie którego technik dentystyczny przygotowuje most. Dobierany jest także kolor wypełnienia, tak by nie odbiegał on od koloru naturalnych zębów. Na czas przygotowywania mostu pacjentowi zakłada się uzupełnienie tymczasowe, by mógł normalnie funkcjonować.

Jak wygląda pielęgnacja zębów z mostem protetycznym?

Most protetyczny jest uzupełnieniem stałym, więc nie ma możliwości wyjęcia go, aby umyć zęby. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku pielęgnacji jamy ustnej. Zęby należy szczotkować normalnie, używając miękkiej szczoteczki/ Pamiętać należy również o stosowaniu nitki dentystycznej oraz o płukaniu zębów. Pod mostem pozostaje niewielka szczelina, którą należy również oczyścić. Jeżeli nie wiesz, jak myć zęby z mostem, wówczas warto poprosić swojego stomatologa o instruktaż, aby robić to w sposób prawidłowy.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl