Co niszczy zęby?


Co niszczy zęby?
2019-10-08
Zęby są nam dane tylko raz na całe życie, więc warto o nie odpowiednio zadbać, aby w przyszłości nie było z nimi problemów, które zepsułyby piękno uśmiechu.

Jeśli odpowiednio o nie zadbamy i zorientujemy się, co może im szkodzić, a także jak sprawić, aby oprócz odpowiednich nawyków wyrobić sobie przyzwyczajenia dotyczące manualnej higieny jamy ustnej. Tak kompleksowa wiedza w połączeniu z wizytami kontrolnymi u stomatologów pozwoli uzyskać zdumiewające efekty, które dadzą szansę cieszyć się olśniewającym uśmiechem każdego dnia.

Produkty spożywcze, które niszczą zęby

Faktem jest, że są grupy produktów, które wyjątkowo destruktywnie wpływają na stan uzębienie, głównie oddziaływając na szkliwo, które zostaje osłabione, co w efekcie prowadzi do powstawania próchnicy, która z kolei może doprowadzić nawet do ekstrakcji zęba. Oprócz odpowiedniej wiedzy żywieniowej istotne jest, aby odbywać wizyty kontrolne w gabinetach dentystycznych, niektóre ze schorzeń można wyleczyć tylko u dentysty, który posiada odpowiedni asortyment stomatologiczny i jest w stanie założyć np. plombę. Podstawowym składnikiem produktów spożywczych, który niszczy zęby jest cukier – co prawda wszyscy wiedzą o jego złym wpływie na stan zębów, jednak nie każdy jest zorientowany, dlaczego tak się dzieje. Cukier znacznie zmienia pH w ustach, na takie, w którym rozmnażają się bakterie kwasotwórcze. Najwięcej cukrów zawierają napoje gazowane sztucznie słodzone, są wręcz idealną bazą do wytwarzania się bakterii. Jak absurdalnie by to nie brzmiało, tak nie zaleca się mycia zębów zaraz po spożyciu cytrusów. To nie do końca tak, że kwaśne owoce są niezdrowe, jednak rozpuszczają one ochronną wierzchnia warstwę zębów. Zdarza się także, że niektóre kwaśne suplementy mogą powodować zakwaszenie jamy ustnej. Długotrwałe przebywanie zębów w kwaśnym środowisku także mocno je osłabia i może przyczynić się do powstawania próchnicy. Problematyczny bywa także brak produkcji śliny lub jej niewystarczająca ilość. Ślina naturalnie zapobiega powstawaniu siedlisk bakterii i oczyszcza zęby, pozbawieni tej bariery redukuje się także ochrona zębów.


Czynniki mechaniczne niszczące zęby

Nie tylko produkty spożywcze są w stanie negatywnie wpłynąć na zęby, także rzeczy, z pozoru służące do ich higieny i pielęgnacji, chodzi tutaj o szczoteczkę do mycia zębów, która może uszkodzić szkliwo, jeśli jest zbyt mocno przyciskana do zębów. Można wtedy mówić o ubytkach klinowych, które można naprawić tylko w gabinecie, gdzie znajduje się asortyment stomatologiczny, z którego mogą skorzystać dentyści, aby zęby wróciły do prawidłowego stanu. Negatywnie może wpływać także bruksizm, który jest chorobą polegającą na mocnym zaciskaniu zębów, doprowadzając do ścierania się szkliwa. Brak odpowiedniej higieny może również prowadzić do powstawania próchnicy, którą trzeba będzie leczyć stomatolog.

Nie istnieje doskonały przepis na zdrowe zęby. Jedni genetycznie mają znacznie silniejsze zęby, które przetrwają więcej i nie pojawi się próchnica mimo znacznie trudniejszych dla nich warunków, a inne mimo dużej dbałości i higieny o zęby będą sprawiały kłopoty.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl