Co na katar u niemowlaka?


Co na katar u niemowlaka?
2018-03-16
Katar u niemowlęcia może być bardzo uciążliwy. To dość częsta dolegliwość, która jest związana z zakażeniem wirusowym. W jaki sposób można ulżyć maluszkowi?

Infekcje wirusowe zdarzają się nawet u najmłodszych dzieci. U niemowląt najczęściej mamy do czynienia z katarem wywoływanym przez wirusy przenoszone drogą kropelkową. Zatem nie musimy nawet wychodzić z domu, aby malec się zaraził.

U najmłodszych dzieci katar najczęściej przebiega bez gorączki, ale wcale nie oznacza, że jest mało uciążliwy. Wprost przeciwnie – może powodować, że dziecko będzie płaczliwe, będzie miało trudności z zasypianiem, nie będzie chciało jeść. Co na katar u niemowlaka będzie najlepsze?

Metody na katar u niemowlaka:

  • oczyszczanie noska aspiratorem
  • wkroplenie soli fizjologicznej
  • inhalacje z soli fizjologicznej

Aspirator to urządzenie, które pozwala na odciągnięcie nadmiaru kataru z noska dziecka. Jest bardzo proste w obsłudze i można zakupić je w praktycznie każdej aptece.

Aby katar u niemowlaka nie był tak intensywny i wydzielina szybciej została usunięta z noska, warto zastosować także sól fizjologiczną, czyli roztwór chlorku sodu. Ma na celu rozrzedzenie kataru oraz nawilżenie przesuszonej śluzówki nosa. Jest przy tym całkowicie neutralna dla organizmu i nie powoduje skutków ubocznych. Należy wpuścić jedną albo dwie kropelki soli fizjologicznej do każdej z dziurki nosa dziecka. 

Sól fizjologiczna może być również użyta do inhalacji. Zastosowanie dodatkowych olejków eterycznych w niewielkiej ilości pozwoli na szybsze oczyszczenie noska. Inhalacje udrożnią nosek, zmniejszą obrzęk błon śluzowych i pomogą w wypłynięciu wydzieliny.

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy dziecko ma katar?

  • nie powinniśmy próbować usuwać wydzieliny z użyciem patyczków higienicznych
  • gdy niemowlę ma katar, nie powinniśmy wychodzić z nim na dwór
  • dziecka z katarem nie powinniśmy kąpać zbyt często, a jeśli musimy to zrobić, należy zadbać o wysoką temperaturę w łazience, a sama kąpiel powinna trwać tylko 5-10 minut
  • nie ma potrzeby cieplejszego ubierania dziecka w trakcie kataru

Warto także wskazać, że przewlekły katar u niemowlaka może być jednym z objawów alergii, dlatego wtedy, gdy utrzymuje się on przez dłuższy czas albo często nawraca, warto skonsultować się z lekarzem.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl