Co gdy bardzo czujemy się zmęczeni?


2019-12-17
Już po przebudzeniu czujesz zmęczenie, zrezygnowanie i nic Ci się nie chce. Codzienne obowiązki nawet te najprostsze są dla Ciebie niczym maraton. Nie pomaga kawa ani inne pobudzacze. Czasem uczucie zmęczenia nie jest skutkiem braku snu czy zbyt wielu obowiązków.

Przyczyn uczucia zmęczenia może być wiele. Czasem są one związane z układem hormonalnym, odżywieniem organizmu, stylem życia a czasem z kondycją psychiczną. Aby zastosować odpowiednią terapię, trzeba dowiedzieć się, jaki jest powód zmęczenia.

Niedobór witamin

Często przyczyna zmęczenia leży w nieodpowiednim sposobie odżywiania i wynikającym z tego niedoborze witamin. Na początek należy wziąć pod lupę swój jadłospis. Powinny się w nim znaleźć nieprzetworzone produkty, warzywa, owoce, białko odzwierzęce, jaja, ryby, witamina PP, żelazo, witamina D, chrom - tego najczęściej brakuje osobom, które cały czas są zmęczone. Witamina PP jest odpowiedzialna za prawidłową prace mózgu. Znajduję się w mięsie i produktach drobiowych. Witamina PP inaczej niacyna jest podawana również u osób, które mają problemy skórne.

Zaburzenia hormonalne

Wahania hormonów związane z menopauzą czy andropauzą, zespołem policystycznych jajników również mogą generować uczucie zmęczenia. Tutaj sporo pracy musi wykonać endokrynolog, który za pomocą leków musi wyregulować poziom hormonów. Podobnie jest z chorobami tarczycy. Jest to dość powszechny problem już u młodych kobiet. Na szczęście badania poziomu hormonów tarczycy są już standardem.

Stan psychiczny

Chroniczne zmęczenie może mieć swoje źródło w kondycji psychicznej. Nadmiar obowiązków, przewlekły stres, przeżycie tragedii może spowodować wystąpienie różnych problemów psychicznych w tym depresji. Jednym z objawów depresji jest ciągłe zmęczenie, niemoc, stany lękowe, brak energii i motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań. W takim przypadku niezbędna jest pomoc specjalisty, który ustali odpowiednie leczenie. Nie bez znaczenia jest również usunięcie stresora, np. zmiana pracy, jeżeli to ona generuje złe samopoczucie i silny stres. Jeżeli nie zmienimy niekomfortowej sytuacji w swoim życiu, samo leczenie może być nieskuteczne.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl