Atak pęcherzyka żółciowego, leczenie, objawy, diagnostyka


Atak pęcherzyka żółciowego, leczenie, objawy, diagnostyka
2022-04-22
W tym artykule poruszymy temat zapalenia pęcherzyka żółciowego, korzystając z wiedzy i doświadczenia dr. n. med. Roberta Balawender, specjalisty z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej ze Szpitala na Klinach w Krakowie.

Pęcherzyk żółciowy to narząd, który może wywołać dolegliwości niewspółmierne do swojego niewielkiego rozmiaru. Zdecydowanie nie powinno się lekceważyć żadnych niepokojących objawów i zgłosić je lekarzowi, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu. W tym artykule poruszymy temat zapalenia pęcherzyka żółciowego, korzystając z wiedzy i doświadczenia dr. n. med. Roberta Balawender, specjalisty z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej ze Szpitala na Klinach w Krakowie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Kiedy można podejrzewać atak pęcherzyka żółciowego?

Atak pęcherzyka żółciowego objawia się przede wszystkim bólem o dużym nasileniu, o tępym bądź skurczowym charakterze, umiejscawiającym się pod prawym łukiem żebrowym. Może rozprzestrzeniać się wzdłuż nadbrzusza, a także promieniować do pleców, szczególnie do okolicy między łopatkami oraz do prawego barku. Czasami imituje ból charakterystyczny dla zawału serca, gdy lokalizuje sięza mostkiem. Rzadziej, ale możliwe jest także umiejscowienie dolegliwości bólowych w rejonie prawej dolnej oraz lewej górnej części brzucha. . Ból pojawia się niespodziewanie, nie zawsze musi być poprzedzony błędem dietetycznym, ale w większości przypadków wystąpienie dolegliwości jest powiązane z uprzednim spożyciem tłustego pokarmu. Czas trwania napadu bólu to zwykle 30 minut do 2 godzin, choć niewykluczone jest dłuższe utrzymywanie się bolesności. Atak pęcherzyka żółciowego może przebiegać również bez objawów bólowych, powodując jedynie nudności. Wśród innych symptomów obserwowanych u chorych są wymioty, gorączka, dreszcze, żółte zabarwienie powłok skórnych i białkówek oczu, ściemnienie moczu oraz odbarwienie stolców, które mogą stać się pastowate.



Jak diagnozowane są choroby pęcherzyka żółciowego?

Głównym narzędziem diagnostycznym pozwalającym na stwierdzenie nieprawidłowości w obrębie pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych jest badanie USG. Ujawnia nie tylko obecność złogów, ale także powiększenie pęcherzyka żółciowego czy poszerzenie dróg żółciowych. W razie potrzeby diagnostyka obrazowa może zostać rozszerzona o rezonans magnetyczny. Gdy objawy kliniczne wskazują na kamicę przewodową pomocna okazuje się analiza wyników badań laboratoryjnych oceniających funkcję wątroby oraz poziom bilirubiny całkowitej i frakcję bilirubiny sprzężonej. Badanie przedmiotowe i podmiotowe pacjenta wraz z interpretacją badań dodatkowych pozwalają potwierdzić rozpoznanie i dokonać wyboru odpowiedniego leczenia.



Jakie jest zalecane leczenie pęcherzyka żółciowego?

Leczeniem z wyboru jest usunięcie pęcherzyka żółciowego, czyli cholecystektomia - jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów u dorosłych, który może zostać przeprowadzony laparoskopowo lub technika otwartą. Pęcherzyk żółciowy nie stanowi narządu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego jego resekcja nie naraża życia pacjenta. Całą procedurę usunięcia pęcherzyka przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.



Operacja laparoskopowa czy cholecystektomia otwarta - która metoda jest lepsza?

Bezdyskusyjnie już od początku lat 90-tych laparoskopia stanowi podstawową metodę przeprowadzania zabiegu cholecystektomii ze względu na szereg zalet, które czynią ją techniką bardziej korzystną dla pacjenta niż klasyczny zabieg. W porównaniu z operacją otwartą, cholecystektomia laparoskopowa odznacza się znacznie mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu, minimalizacją ryzyka powikłań takich jak zrosty i przepukliny pooperacyjne, a także skróceniem pobytu pacjentów w szpitalu po zabiegu do zaledwie jednej doby. Z uwagi na te atuty procedury laparoskopowej, operacje klasyczne powinny być zarezerwowane jedynie dla pojedynczych przypadków, w których przeprowadzenie laparoskopii jest utrudnione bądź niemożliwe, tak aby jak najwięcej chorych mogło skorzystać z doświadczenia operatorów oraz nowoczesnych rozwiązań, jakie oferuje współczesna chirurgia.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl