Zespół Sjögrena (zespół suchości) - przyczyny, objawy, leczenie


Zespół Sjögrena (zespół suchości) - przyczyny, objawy, leczenie
2023-11-11
Zespół Sjögrena inaczej zespół suchości jest to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym (układ immunologiczny uznaje własne komórki za obce i próbuje je zwalczyć) atakująca błony śluzowe, kanały łzowe i gruczoły ślinowe.

Choroba ta może wpływać także na inne narządy, takie jak  naczynia krwionośne, nerki, żołądek, jelita, płuca, wątroba, trzustka oraz na nerwy i stawy. W przebiegu schorzenia dochodzi  do stanu zapalnego w obrębie gruczołów wydzielania zewnętrznego i ich upośledzenia. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Szacuje się, że z zespołem Sjögrena zmaga się od 0,1 do 4% populacji, częściej kobiet ok. 90% przypadków, zwłaszcza między 45 a 55 rokiem życia w okresie menopauzy. Przyczyny występowania zespołu Sjögrena nie zostały jednoznacznie poznane. Najprawdopodobniej w  występowaniu schorzenia rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe, być może także zakażenia wirusowe lub bakteryjne. Można wyróżnić pierwotny zespół suchości (ok. 40% przypadków) i wtórny zespół Sjögrena występujący w przebiegu innych schorzeń.

Objawy zespołu Sjögrena

Objawy zespołu suchości mogą mieć różny charakter i nasilenie, liczba może być zróżnicowana. Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne symptomy schorzenia  to objawy związane z suchością oczu jak: swędzenie lub pieczenie, suchość oczu, „piasek pod powiekami”, opuchnięte, zaczerwienione, obolałe powieki, występowanie lepkiej wydzieliny po przebudzeniu, rozmazane widzenie oraz dyskomfort podczas patrzenia na światło. Objawy mogą nasilać się pod wpływem suchego powietrza, wiatru, przebywania w pomieszczeniach zadymionych lub klimatyzowanych. 

Objawy zespołu Sjögrena związane suchością w jamie ustnej to: trudności w mówieniu, przeżuwaniu, przełykaniu, suchość w gardle, ochrypły głos, konieczność popijania jedzenia, język obolały, popękany, spękania, suchość skóry w kącikach ust, problemy stomatologiczne jak próchnica choroby dziąseł, pleśniawki, zmiany w odczuciach smakowych. Inne problemy zdrowotne związane z zespołem suchości to: wysypki, swędzenie, suchość skóry, suchość pochwy utrudniająca współżycie, suchy uporczywy kaszel, obrzęki ślinianek, problemy trawienne, zmęczenie i wyczerpanie bóle mięśni i stawów, trudność koncentracji oraz niewielkie zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu o nazwie chłoniak nieziarniczy.

Leczenie zespołu Sjögrena

Przyczyny zespołu Sjögrena nie są do końca poznane, więc nie możemy go całkowicie wyleczyć. Żeby podnieść komfort życia pacjentów, należy zwalczać objawy schorzenia i zapobiegać możliwym powikłaniom. Podjęcie leczenia w klinice specjalizującej się w leczeniu schorzeń rejonu głowy i szyi, jak warszawski Szpital Optimum, pozwala skutecznie złagodzić uciążliwe dolegliwości związane z zespołem Sjögrena. Leczenie najczęściej ma na celu łagodzenie uciążliwych objawów, zapobieganie lub zminimalizowanie możliwych powikłań i uszkodzeń tkanek, szczególnie takich jak powierzchnia oka. Chory z zespołem suchości powinien być stale monitorowany w  spersonalizowanym planie leczenia i powtarzaniem badań laboratoryjnych. 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl