W jaki sposób i dlaczego powstają blizny?


W jaki sposób i dlaczego powstają blizny?
2017-09-29
Blizny to takie ślady na skórze, które powstają w przypadku wystąpienia jakiegoś urazu bądź mogą też pojawić się po zabiegach chirurgicznych. Do ich wyrzutu dochodzi wtedy, kiedy ubytek sięga do skóry właściwej oraz do dalszych warstw skóry. Jest więc to stan zejściowy po zagojeniu się tkanki.

Inaczej stan ten określany jest jako bliznowacenie, a więc wytworzenie się zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Charakterystyka blizn

Kształt każdej z blizn zależy od takich czynników jak: przyczyna urazu, miejsce na ciele, czas trwania gojenia, a także indywidualne skłonności do bliznowacenia. Najbardziej wyraźne są blizny płaszczyznowe, o nierównej powierzchni i zabarwieniu. Takie blizny są najczęściej wynikiem poparzeń i większych urazów. Warto zaznaczyć, że blizny nie mają mieszków włosowych. Poza tym, ich kolor jest początkowo różowy, później blednie i przyjmuje kolor perłowy. Blizny dzieli się na: zwykłe, przerosłe, bliznowce oraz przykurcze bliznowate. Podział ten znajduje się na stronie wszystkoobliznach.pl, gdzie można znaleźć także wiele innych informacji o bliznach.

Dlaczego powstaje blizna?

Blizny zwykłe to blizny, które najczęściej mają dzieci oraz osoby po urazach. Takie blizny mogą ukształtować się nawet do roku, po wystąpieniu urazu. 
Najpierw blizna jest pogrubiała i twarda, o sinoczerwonym zabarwieniu. Później przybiera kolor jaśniejszy i mięknie. Czasami, w trakcie gojenia, blizny te swędzą. Blizny przerosłe powstają w wyniku zaburzenia procesu gojenia. Mogą pojawić się po zakażeniu rany pooperacyjnej bądź po rozdrapywaniu blizny. Tworzą twarde, szerokie zmiany. Bliznowce narastają po zagojeniu rany. Narrośla powstają ponad poziomem zarastającej skóry, przybierając kształt wybrzuszeń. Bliznowce mogą być bolesne. Przyjmują kolory od jasnoróżowego po ciemnoczerwony. Bliznowce powstają przy okazji  nadmiernej produkcji kolagenu, pojawiając się przy okazji drobnych skaleczeń lub ran. Ten rodzaj blizn powstaje najczęściej na ramieniu, w okolicy mostka oraz płatków usznych.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl