Trening siłowy – co musisz o nim wiedzieć?
Pod pojęciem treningu siłowego kryje się każda aktywność, która sprowadza się do podnoszenia ciężarów. Podstawowym celem jest zwiększenie masy mięśniowej oraz zredukowanie tkanki tłuszczowej.
Ponadto korzystanie wpływa na pracę mięśnia sercowego oraz całego układu naczyniowego. Jest w stanie przeciwdziałać wielu chorobom, poprawiając wytrzymałość organizmu i jego odporność. Najczęściej trening podzielony jest na cykle treningowe, w czasie których poświęca się czas jednej lub kilku grupom mięśniowym. Popularne są również ćwiczenia Full Body Workout - jest to trening całego ciała i wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych w czasie jednej sesji treningowej. FBW polecane jest w szczególności osobom początkującym, które w ten sposób są w stanie zwiększyć masę mięśniową. Bardziej zaawansowane osoby powinny rozbić trening na poszczególne grupy, dokładając tym samem większą liczbę ćwiczeń na konkretną partię mięśniową.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Dobór ciężarów treningowych
Często poruszaną kwestią jest dobór ciężarów w czasie treningu siłowego. Można podzielić je na dwie grupy: wolne ciężary oraz atlasy treningowe. Nie trudno się domyślić, że do tych pierwszych można zaliczyć każde obciążenie, które po prostu się unosi, są to: sztangietki, hantle, sztangi, krążki, kettle itd. Drugą grupą są atlasy, czyli maszyny treningowe. W profesjonalnej kulturystyce przyjęło się już, ze najlepsze treningi to te, które odbywają się przy wolnych ciężarach i to one są najczęściej rozpisywane.
Dużą zaletą jest również to, że trening można kontynuować w domu, bo cena wolnych ciężarów jest o wiele niższa niż całych maszyn. Wolne ciężary są w stanie angażować większą liczbę mięśni - nie ma tutaj określonej trajektorii ruchu jak w przypadku urządzeń. Czyni to trening o wiele pełniejszym i powoduje osiągnięcie szybszych efektów. Dodatkowo wymaga to pewnej wiedzy i świadomości własnego ciała. Trenując na maszynach mamy zadanie warunki treningu, których w trakcie nie można modyfikować (poza zmiana obciążenia). Zaletą atlasów treningowych jest ich bezpieczeństwo. Nie wymagają one asekuracji innej osoby.
Dieta i czas na regenerację
Mówiąc o treningu siłowym nie można unikać tematu diety. Odgrywa ona kluczową rolę, pozwalając na odpowiednie rozłożenie makroskładników, które są niezbędne do rozwijania struktur mięśniowych czy też utrzymania prawidłowej wagi. Jest cała rzesza osób, które trenują, ale bez przesadnego zwracania uwagę na dietę - to ogromny błąd! Takie ćwiczenia nie przyniosą rezultatu i będą stratą czasu. Zamiast osiągania zakładanych efektów narastać będzie jedynie zniechęcenie do treningów, które mogą zakończyć się utratą motywacji i zaprzestaniem treningów.
Przeczytaj więcej o treningu siłowym.
Osoby, które nie mają pojęcia o dietetyce sportowej powinny skontaktować się z profesjonalistami, którzy będą w stanie przygotować zbalansowany sposób odżywiania. Istotną kwestią w czasie treningu jest również czas poświęcony na regenerację. Mięśnie rosną nie w czasie treningu, ale gdy odpoczywają. Dlatego zaleca się trenowanie tych samych partii mięśni w pewnym odstępstwie czasowym.
Nadesłał:
JustynaZ
|