Szczoteczki soniczne: czy warto ich używać?
![]() |
Szczoteczki soniczne są uważane za znacznie bardziej nowoczesne i efektywne niż zwykłe szczoteczki elektryczne. Mają także więcej funkcji, dzięki czemu posłużą zarówno czyszczeniu zębów jak i np. masowaniu dziąseł.
Szczoteczki soniczne: kiedy zostały wprowadzone do sprzedaży i jak działają?
Wbrew pozorom szczoteczki soniczne zostały wynalezione już dość dawno, bo jeszcze w końcówce XX w. Na początku lat 90. XX w. trafiły nawet do masowej sprzedaży (oczywiście w USA). Bardzo szybko zostały ocenione jako niezwykle skuteczne, ponieważ otrzymały certyfikat Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków – głównie dzięki temu, że oprócz płytki nazębnej i resztek pożywienia usuwały również bakterie. Jak działają szczoteczki soniczne? Po pierwsze – szczoteczki tego rodzaju wykonują przeciętnie od 30 do nawet 60 tys. obrotów na minutę. To nieporównywalnie więcej niż zwykłe szczoteczki elektryczne, które zazwyczaj wykonują 8 tys. obrotów na minutę. Poza tym niezaprzeczalnym atutem szczoteczek sonicznych są tzw. ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które umożliwiają skuteczne usuwanie nie tylko zabrudzeń, ale także przebarwień – i to bez uszkadzania szkliwa ani dziąseł.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Fale dźwiękowe a skuteczność szczoteczek sonicznych
Dodatkową zaletą szczoteczek sonicznych jest wytwarzanie fal dźwiękowych, które wzbudzają drgania we włóknach i wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Tworzą się dzięki temu mikrobąbelki, które z kolei uderzają w powierzchnię zębów. Dzięki temu usuwana jest zarówno płytka nazębna jak i bakterie znajdujące się na powierzchni zębów i w przestrzeniach międzyzębowych. Przy pomocy szczoteczki łatwiej można dotrzeć także do tylnej powierzchni zębów.
Dodatkowe funkcje i tryby
Szczoteczki soniczne działają dzięki baterii akumulatorowej, którą zazwyczaj trzeba ładować jedynie raz na kilka tygodni. Szczoteczki są też wyposażone w kilka trybów, co pozwala użytkownikowi wybrać dla siebie ten najodpowiedniejszy. Zazwyczaj możliwy jest wybór trybu delikatnego, tradycyjnego i pulsacyjnego (w przypadku tego ostatniego możliwe jest jednocześnie masowanie dziąseł). W niektórych modelach zamontowany jest także wskaźnik siły nacisku.
Nadesłał:
slawek
|