Psycholog i psychiatra jaka jest różnica?


Psycholog i psychiatra jaka jest różnica?
2016-09-28
XXI wiek to czas, w którym wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy psychologicznej. Ta dziedzina rozwija się coraz bardziej dynamicznie, co nie budzi zdziwienia.

Podczas szukania pomocy pojawia się pytanie jaka jest różnica pomiędzy psychologiem, a psychiatrą i na czyją pomoc zdecydować się w konkretnej sytuacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Psycholog

Osoba, która posługuje się tym statutem zawodowym ukończyła studia humanistyczne, które trwały pięć lat. Aby wykonywać zawód należy obronić tytuł magistra, co jest potwierdzeniem wiedzy w zakresie zachowań oraz emocji ludzkich. Psycholog powinien specjalizować się w konkretnej dziedzinie np. uzależnienia od hazardu, psychologia społeczna, sportowa lub komunikacji. Ukończenie studiów nie upoważnia do leczenia chorób psychicznych, psycholog powinien nieustannie się dokształcać i oprócz doświadczenia zawodowego zdobywać nowe certyfikaty.

Pomoc innym wiąże się z bardzo dużym obciążeniem psychicznym, dlatego psychologowie bardzo często sami poddają się terapii, aby nie przekładać swoich problemów na inne osoby.

Psychoterapeuta

Jest to dodatkowe uprawnienie psychologa, które zdobywa się zaraz po ukończeniu studiów i obronie pracy magisterskiej. Cykl szkoleniowy trwa cztery lata. Psychoterapeuta jest ukierunkowany na rozmowę, kontakt pomoc i zna więcej technik poznawania drugiego człowieka. Osoba w tej specjalizacji jest uprawniona i doskonale przeszkolona w dziedzinie prowadzenia psychoterapii.

Psychiatra

Podstawową różnicą pomiędzy psychiatrą, psychoterapeutą, a psychologiem jest stopień kwalifikacji. Psychiatra jest lekarzem, który ukończył sześcioletnie studia medyczne, po których wybrał swoją specjalizację. Psychiatra jest uprawniony do wypisywania recept, zalecania terapii w szpitalu psychiatrycznym oraz doskonale zna anatomię człowieka, co ułatwia zdiagnozowanie wielu chorób.

Niestety psychiatra nie potrafi przeprowadzić psychoterapii, ponieważ nie został w tym kierunku przeszkolony. Oczywiście powinien wysłuchać swojego pacjenta, ale osoby oczekujące porad i ukierunkowania, powinny wybrać psychologa lub psychoterapeutę.

Do psychiatry powinny udać się osoby potrzebujące badań medycznych, terapii farmakologicznych oraz zwolnienia lekarskiego.

 

Istnieje wiele pokrewnych i ściśle ukierunkowanych psychologów. Doskonałym przykładem jest seksuolog, który zajmuje się pomocą w sferze erotycznej lub małżeńskiej. Dzięki takim specjalistom jakość wielu związków znacznie się poprawiła i prawdopodobnie uniknięto dzięki nim rozwodów.

 

Wybierając się do psychologa można liczyć na wsparcie i ewentualne skierowanie do lekarza psychiatry. Wcześniejsza rozmowa z psychologiem pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i ukierunkowanie terapii oraz wykonywanych badań.

 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Danutar

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    panroman , 2017-06-01 21:59:26

    W przypadku małych problemów najpierw psycholog. Warto wybrać takiego, którego porady psychologiczne będą naprawdę na wysokim poziomie ;) Mogę polecić http://www.psycholog.slask.pl/ ;)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl