problem zwichnietej kostki


2017-02-07
Zwichnięcie kostki u nogi to najczęstszy i popularniejszych urazów, na jaki narażony jest nasz układ kostno- stawowy. Zdecydowanie nie jest to przyjemne doświadczenie. Czy kontuzję taką jak skręcenie kostki można uleczyć samemu czy konieczna jest terapia?

Zanim rozważymy ten dylemat, zdobądźmy wiedzę czym naprawdę jest często nazywane „skręcenie kostki”, czyli skręcenie stawu skokowego. Uraz ten, to po prostu przekroczenie normalnego obszaru w ruchu naszej kostki. Nadwątlone zostają wtedy więzadła i torebki stawowe. Zdecydowanie pospolitsze (ok. 95 procent) są zawinięcia stóp na zewnątrz. Do takiej sytuacji może dojść chociażby podczas biegu, spacerowania, lub niepoprawnego złego stanięcia na pełnej krzywizn powierzchni.

Na szczęście nie we wszystkich przypadkach niezbędna będzie pomoc specjalisty. Zależy to tego jak poważny jest uraz. Kiedy ból jest lekki, nie przeszkadza w chodzenie, a obrzęk cofa się szybko (I stopień) starczą zimne kompresy, wypoczynek oraz opcjonalnie bandaż elastyczny. W sytuacji gdy ból jest na tyle mocny, iż nie możemy chodzić, poruszanie się poza dużym obrzękiem występuje siniak (drugi stopień) proponowana jest konsultacja u ortopedy. Leczenie skręcenia będzie polegało na powstrzymaniu niepokojących objawów rożnego gatunku maściami, usztywnieniu kostki stabilizatorem i również dalszej terapii. Należy przede wszystkim odszukać kompetentnego eksperta. Na start napisz w Google rehabilitacja ochota, Toruń, Zielona Góra oraz zobacz jakich wyszukasz lekarzy. Na podstawie komentarzy, których to sporo w Internecie odnajdziesz sprawnie najlepszego.

Najniebezpieczniejsze jest zwichnięcie stawu skokowego stopnia 3. Dochodzi wtedy do uszkodzenia torebki stawowej oraz więzadeł stawowych. Poza intensywnym obrzękiem oraz wylewem krwi tworzy się zarówno niestabilność stawu. Leczenie tak uszkodzonej kostki jest długotrwałe. Przez pierwsze dwa-trzy tygodnie należy nosić gips, przez dalsze 3 tygodnie stosuje się stabilizator stawu. Rehabilitacja po tak głębokiej kontuzji jest konieczna oraz musi być dokonana przez doświadczonego ortopedę.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl