Odzież medyczna - 3 fakty, które warto o niej wiedzieć
![]() |
Cechą wyróżniającą osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia jest odzież medyczna.
Wymóg jej noszenia obowiązuje nie tylko ze względu na estetykę - dzięki charakterystycznym fartuchom można szybko odróżnić pracowników szpitala lub przychodni od innych, przebywających tam osób, ale jest jednym z głównych elementów profilaktyki zdrowia personelu i pacjentów placówek medycznych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
- Odzież medyczna w świetle prawa
- Cechy dobrej odzieży medycznej
- Sklep z odzieżą medyczną - pewność wysokiej jakości odzieży
Odzież medyczna jednoznacznie kojarzy się z pracą lekarzy, jednak ta grupa zawodowa nie jest jedyną, która musi stosować się do wymogów ustawowych. W odzież roboczą muszą wyposażyć się także pielęgniarki, personel bloku operacyjnego, a nawet pracownicy obsługi szpitali, np. salowe.
Odzież medyczna w świetle prawa
Obowiązek noszenia odzieży medycznej nakłada na pracowników ochrony zdrowia prawo. Pod uwagę należy wziąć choćby rozdział IX działu X Kodeksu Pracy, który traktuje o środkach ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwiu roboczym. Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek dostarczyć swoim pracownikom odzież roboczą, obuwie oraz środki ochrony indywidualnej, które zabezpieczą pracownika przed czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi, a jego odzież prywatną przed zniszczeniem. Dla pracowników ochrony zdrowia fundamentalne znaczenie ma jednak inny akt prawny - rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 roku w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Prawnie uregulowana jest nie tylko konieczność noszenia odzieży roboczej, ale również warunki, jakie powinna ona spełniać. W tym zakresie polskie prawo zostało dostosowane do przepisów unijnych, i jest zgodne z Dyrektywą o Wyrobach Medycznych 93/43/EEC, zwanej w skrócie dyrektywą MDD. Odzież stosowana na bloku operacyjnym musi dodatkowo spełniać normy PN-EN 13795-1:2019-05.
Cechy dobrej odzieży medycznej
Odzież medyczna używana jest na co dzień i oprócz walorów wizualnych powinna posiadać również zalety zwiększające bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia. Wybierając odpowiednią odzież warto więc zwrócić uwagę na:
- materiał, a w szczególności jego odporność na częste pranie w wysokiej temperaturze; odpowiedni materiał na odzież medyczną zapewnia dobrą cyrkulację powietrza,
- rodzaj - inna odzież potrzebna jest na blok operacyjny, a inna do codziennej pracy w przychodni, do wyboru są również ubrania przeznaczone jedynie dla pań, np. sukienki i spódnice medyczne, lub dla panów - taliowane koszule,
- dodatkowe, zwiększające funkcjonalność elementy, np. duże kieszenie, rodzaj zapięcia, itp.,
- rozmiar - odzież medyczna musi być wygodna, a więc duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie do fizjonomii noszącej ją osoby.
Pracownicy ochrony zdrowia spędzają w odzieży medycznej kilkanaście godzin w ciągu dnia, a nawet całą dobę - jeśli wymaga tego czas dyżuru. Z tego powodu odzież ta musi być bardzo wygodna i powinna zapewniać komfortową pracę przez długi czas.
Sklep z odzieżą medyczną - pewność wysokiej jakości odzieży
Kupując odzież medyczną warto upewnić się, że sprzedawca posiada asortyment wysokiej jakości, a jego doświadczenie jest na tyle duże, że potrafi odróżnić produkt wartościowy od tego wadliwego. Odpowiednim miejscem będzie sklep z odzieżą medyczną, zarówno stacjonarny, jak i internetowy, np. butikmedyczny.pl. Robiąc zakupy przez internet należy dodatkowo pamiętać, aby zweryfikować jaką rozmiarówkę posiada sklep z odzieżą medyczną oraz jakie są warunki ewentualnej wymiany lub zwrotu.
Nadesłał:
slawek
|