Najczęstsze wady wzroku - przegląd


2016-10-27
W dzisiejszych czasach nasze oczy są eksploatowane bardziej niż kiedykolwiek. Długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera, nieodpowiedni tryb życia lub po prostu geny sprawiają, że czasem zaczynają funkcjonować nie tak, jak powinny.

Zwłaszcza teraz obserwować możemy istną plagę różnego rodzaju schorzeń, na jakie narażone są nasze oczy. Jakie są najczęstsze wady wzroku i ich przyczyny? Jak je leczyć?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

Krótkowzroczność i nadzwroczość

Są to najczęstsze wady dotykające wzrok. Dalekowzroczność powstaje wtedy, kiedy gałka oczna posiada za słaby układ łamiący lub jej wymiar przednio-tylny jest za krótki, przez co obraz układa się poza siatkówką oka. Sprawia to, że obiekty widziane z oddali są wyraźne, natomiast z bliska już nie. Odwrotny efekt wywołuje krótkowzroczność, w której przypadku widzimy dobrze z bliska, źle z daleka, co spowodowane jest tym, że obraz powstaje przed siatkówką naszego oka. Korekcja polega na noszeniu odpowiednio dobranych okularów lub soczewek sferycznych.

Astygmatyzm

Spowodowany jest niejednakową krzywizną rogówki, przez co promienie świetlne nie załamują się jednakowo, przez co obraz jest niewyraźny. Zazwyczaj towarzyszą mu też krótko i nadwzroczność. Korygowanie wzroku w tym przypadku odbywa się za pomocą odpowiednich okularów lub specjalnych soczewek torycznych (http://soczewki24.pl/18-soczewki-kontaktowe-toryczne).

Starczowzroczność

Jest wynikiem naturalnego starzenia się organizmu i dotyka zazwyczaj osoby po 45. roku życia. Objawia się pogorszeniem widzenia z bliskiej odległości. Leczy się ją za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych, a w niektórych przypadkach okularami i soczewkami progresywnymi, dostosowującymi widzenie do odległości, z jakiej spoglądamy na dany przedmiot.

Daltonizm

Zwany też inaczej deuteranopią, objawia się w nierozpoznawaniu koloru zielonego lub ewentualnym myleniu go z barwą czerwoną, przez co, osoba nim dotknięta, nie potrafi rozróżnić kolorów: czerwonego, żółtego, pomarańczowego i zielonego, co może sprawiać szczególne problemy, jeżeli chcemy np. prowadzić samochód. Spowodowany jest brakiem czopków odpowiedzialnych za reagowanie na zieloną barwę. Leczenie opiera się na razie niestety tylko na różnego rodzaju eksperymentalnych metodach, jednak wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości będzie ono bardziej dostępne.

Wady wzroku mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie, jednak w większości przypadków istnieje wiele skutecznych rozwiązań, które mogą poważnie lub nawet całkowicie zlikwidować ich uciążliwość. Pamiętajmy jednak, że zawsze w takich wypadkach konieczna będzie wizyta u okulisty, który zaleci odpowiednie do naszej wady leczenie.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl