Najczęstsze objawy anemii - kiedy zgłosić się do lekarza?
![]() |
Anemia aplastyczna, anemia sierpowta - najczęściej kojarzona jest z nieodpowiednim sposobem odżywiania. Może tak być ze względu na popularne określenie o „anemicznym wyglądzie”. Nie jest to do końca mylne stwierdzenie - objawy anemii są bardzo podobne do objawów wygłodzenia i wycieńczenia organizmu.
Co ważne, anemia nie musi dawać objawów spadku wagi. Osoby pozornie wyglądające zdrowo, a też te, ze zwiększoną masą tkanki tłuszczowej, również mogą cierpieć na anemię. Głównym sygnałem powinno być osłabienie organizmu. Objawy anemii bywają bagatelizowane i zrzucane na karb przemęczenia, lub okresowego spadku odporności. Kiedy czujesz spadek energii i zmniejszoną wydajność w pracy, szkole, a jednocześnie - nie ma to związku ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, warto wykluczyć anemię.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Co to jest anemia i jakie są jej przyczyny?
O anemii mówimy wtedy, kiedy nasz organizm produkuje za mało jest czerwonych krwinek, to znaczy, kiedy ilość czerwonych krwinek we krwi spada poniżej określonego poziomu.
Anemia (https://medistore.com.pl/anemia) to również obniżony poziom hemoglobiny, przy prawidłowej ilości czerwonych krwinek, mamy. Hemoglobina transportuje tlen w organizmie. To tlen i jego prawidłowy transport do wszystkich komórek ciała, gwarantuje sprawność wszystkich procesów życiowych i odpowiednie odżywienie komórek. Odpowiednie stężenie hemoglobiny jest kluczowe dla zdrowia człowieka.
Kiedy już obserwujemy objawy anemii, lub zbliżone, warto jak najszybciej wykluczyć chorobę - wystarczy proste badanie krwi. W tym celu, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który skieruje na niezbędne badania.
Kto jest wyjątkowo narażony na anemię?
-
niektóre z postaci anemii są dziedziczne, dlatego należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia choroby, jeśli ktoś z rodziny miał niedokrwistość.
-
kobiety z uwagi na możliwy niedobór żelaza w krwi w wyniku miesiączki i kobiety w ciąży, które potrzebują bardziej intensywnego transportu krwi w trakcie ciąży.
-
starsze osoby z powodu diety o niskim zróżnicowaniu i w wyniku wcześniej przebytych chorób.
Najbardziej popularne objawy anemii:
-
ciągłe odczucie zmęczenia i poczucie ogólnego osłabienia,
-
przyspieszone bicie serca,
-
duszności i bóle głowy,
-
podkrążone oczy
-
cienie pod oczami,
-
bladość, suchość i ziemistość cery,
-
skurcze nóg,
-
zawroty głowy,
-
bladość spojówek,
-
bladość warg,
-
łamliwość paznokci,
-
wypadanie i matowienie włosów.
Objawy anemii mogą być kojarzone również z innymi chorobami, dlatego w żadnym przypadku nie należy ich bagatelizować, a udać się do lekarza i na badania, które wykażą czy zawartość wszystkich elementów w naszej krwi jest na prawidłowym poziomie.
Najpopularniejsze rodzaje anemii:
Anemia sierpowata – dotyczy szczególnie osób pochodzenia afrykańskiego. W jej wyniku czerwone krwinki zmieniają swój prawidłowy kształt spłaszczonego dysku na półksiężyc, lub jak wskazuje nazwa „sierp” i tracą zdolność prawidłowego przenoszenia tlenu.
Anemia aplastyczna – pojawia się w wyniku całkowitego braku lub niedoboru ilość komórek macierzystych krwinek. Może być dziedziczona, a także wystąpić w wyniku uszkodzenia szpiku kostnego np. poprzez narażenie na promieniowanie.
Anemia hemolityczna – wynika z powodu zbyt szybkiego rozpadu krwinek przez błędy w ich budowie. Ponadto krwinki chorego żyją znacznie krócej, (10 dni) niż te u zdrowego człowieka (około 120) i z tego powodu organizm nie nadąża z ich produkcją, a co za tym idzie transport tlenu między komórkami organizmu nie jest wystarczająco szybki.
Anemia, a brak żelaza w organizmie
Obecność odpowiedniego poziomu żelaza w szpiku jest niezbędna dla prawidłowego wytwarzania hemoglobiny – odpowiadającej za przenoszenie tlenu przez czerwone krwinki. Jeśli nie ma odpowiedniego poziomu żelaza, tlen nie może być prawidłowo transportowany. Leczenie tego typu anemii rozpoczyna się najczęściej od zalecenia wzbogacenia diety o żelazo i suplementacji tym pierwiastkiem. Anemia jest chorobą wyleczalną dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia i wdrożeniu wskazówek lekarza prowadzącego, który w większości przypadków zaleci odpowiednią dietę.
Nadesłał:
slawek
|