Kardiologiczne badania EKG
Spośród wszystkich badań przeprowadzanych na ludzkim organizmie, niewątpliwie te z kategorii kardiologicznych są jednymi z najważniejszych.
Dzieje się tak dlatego, że ich głównym przeznaczeniem jest prawidłowa ocena i diagnoza mięśnia sercowego oraz tętnic wieńcowych wpisujących się w struktury anatomiczne, będące nieodzownym ogniwem stanowiącym o życiu człowieka. Badanie EKG jest przeznaczone dla wszystkich, lecz jego zastosowanie jest szczególnie potrzebne osobą w podeszłym wieku, powyżej pięćdziesiątego roku życia. Wynika to z prawdopodobieństwa wystąpienia choroby serca, które swój moment krytyczny osiąga po przekroczeniu przez człowieka piątej dekady życia. EKG serca daje przejrzysty obraz budowy anatomicznej serca oraz pozostałych struktur z nim związanych. Uzyskiwane wyniki z aparatu Elektrokardiograficznego dają sposobność zdiagnozowania wszelkich nieprawidłowości w pracy serca, a co za tym idzie wykrywania w porę ich wad czy nowotworów serca mięśniowego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Badanie kardiologiczne wpływa również na skuteczność działania leków antyarytmicznych.
Cel badań kardiologicznych
Wykonywanie badań kardiologicznych ma przede wszystkim za zadanie zdiagnozowanie zaburzeń rytmu i przewodnictwa w sercu oraz precyzyjne zlokalizowanie miejsc, w których one się pojawiają. Ich zastosowanie sprowadza się do wykrycia umiejscowienia dodatkowych dróg przewodzenia impulsów w mięśniu sercowym. EKG pozwala również na wykrycie obecności płynu wewnątrz worka osierdziowego. Wybrane metody badań umożliwiają dokładną ocenę budowy anatomicznej mięśnia sercowego, określającego:
-
wielkość komór i przedsionków
-
grubość ścian
Jak również naczyń wieńcowych, aorty oraz budowę i funkcjonowanie zastawek serca.
Przy zastosowaniu badania dopplerowskiego możliwe jest dokładne zbadanie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych.
Natomiast EKG wysiłkowe ułatwia dokładne określenie granic wydolności serca, bezpiecznej dla pracy mięśnia sercowego. EKG Holtera, a więc 24-godzinna elektrokardiografia, odpowiada za badanie dobowej pracy serca, dzięki któremu możliwe jest wykrycie zwyżek ciśnienia tętniczego.
Ma również wpływ na stosowanie leków obniżających ciśnienie oraz antyarytmie.
Opis rodzaju badań kardiologicznych
-
EKG podstawowe,
-
EKG wysiłkowe,
-
EKG śródsercowe,
-
Holter.
Badanie odbywa się przy użyciu elektrod przyłożonych do różnych miejsc, połączonych z urządzeniem rejestrującym rytm serca.
Echokardiografia - stosowane podczas oceny budowy serca i jego pracy, przy użyciu USG ze specjalną sondą.
Badanie dopplerowskie serca - określa dany przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, a także prędkości i jego kierunku, z użyciem ultrasonografu
Mapowanie serca - badanie przeprowadzane jest wykorzystaniem cewnika, poprzez wprowadzenie go do komór serca w celu zdiagnozowania budowy mięśnia sercowego, jak również jego rytmu.
Koronografia - badanie oceniające tętnice wieńcowe, przy pomocy wprowadzonego cewnika ze środkiem kontrastowym i promieni rentgenowskich.
Rezonans magnetyczny serca - umożliwia precyzyjną ocenę budowy serca i naczyń wieńcowych.
Scyntygrafia serca - badanie stosujące izotopy promieniotwórcze do oceny budowy mięśnia sercowego, tętnic wieńcowych oraz pracy serca.
Nadesłał:
Danutar
|
Wasze komentarze (1):
-
~Krystian, 2017-04-03 14:46:18
Tak, badania kardiologiczne są bardzo ważne, dlatego istotny jest nowoczesny, sprawny sprzęt - np. elektrokardiografy. Ciekawą ofertę tego typu sprzętów przedstawia m.in. www.bytmed.pl, może kogoś zainteresuje.