Czy można być uczulonym na promienie słoneczne?


Czy można być uczulonym na promienie słoneczne?
2018-02-19
Alergeny to substancje i czynniki, które wywołują u osób będących alergikami nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, w postaci m.in. zmian skórnych, łzawienia oczu, kichania, kaszlu, duszności i tym podobnych.

Uczulenia na pyłki traw i drzew, na różne pokarmy, sierść zwierząt i użądlenia owadów są powszechne. Czy jednak alergenem może być także słońce? W ogóle czy istnieje uczulenie na słońce

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Alergia na słońce - objawy

Na pewno każdy z nas chciałby wiedzieć, jak się objawia uczulenie na słońce? Po wystawieniu skóry na wpływ promieniowania słonecznego, na skórze alergików pojawiają się małe krostki i czerwone plamy. Taka reakcja jest najczęściej obserwowana w przypadku pierwszej ekspozycji na słońce - wiosną i wczesnym latem. Po 2-3 razach najczęściej skóra sama przygotowuje się do opalania i objawy uczulenia samoistnie zanikają po około tygodniu od pojawienia się ich na skórze.

Zdarza się, że objawy uczulenia na słońce obejmują swędzenie skóry w miejscach chorobowo zmienionych. Zmiany najczęściej pojawiają się na dekolcie, szyi, ramionach, przedramionach i na stopach. Znacznie rzadziej można je obserwować na twarzy.

Grupa ryzyka w przypadku uczulenia na słońce

Szacuje się, że nawet 10 proc. osób dorosłych może cierpieć na alergię na promieniowanie słoneczne. W większości alergikami słonecznymi są kobiety. Bardzo rzadko uczulenie to dotyczy mężczyzn. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na słońce rośnie w grupie wiekowej od 18 do 50 lat oraz u osób, których rodzice także mają takie uczulenia.

Przyczyny uczulenia na słońce

Alergia na słońce najprawdopodobniej bierze się z nieprawidłowej reakcji organizmu na wpływ promieniowania słonecznego UVA. Wielu dermatologów wskazuje, że można uniknąć uczulenia, jeśli zaczniemy już na wiosnę stosować kremy z filtrem. Najczęściej kremy dostępne w drogeriach doskonale chronią przed promieniowaniem UVB, ale nie zabezpieczają one skóry całkowicie przed promieniami UVA. Wtedy dla własnego dobra i uniknięcia alergii, trzeba ostrożnie się opalać, najlepiej poza godzinami popołudniowymi. Przykładowo latem szkodliwe będzie wychodzenie na pełne słońce w godzinach od 12 do 16.

Leczenie i profilaktyka

Do uczulenia na słońce można nie dopuścić, jeśli na dwa tygodnie przed planowanym długotrwałym wystawianiem skóry na działanie promieni słonecznych, zaczniemy używać preparatów z beta-karotenem, a przed każdym wyjściem na dwór posmarujemy skórę kremem z filtrem, co najmniej SPF 25.

Jeśli mamy nasilone objawy skórne i podejrzewamy istnienie alergii na słońce, najlepiej zwrócić się do dermatologa o pomoc. Zaleci on przyjmowanie odpowiednich leków miejscowych albo zabiegi fotochemioterapeutyczne, polegające na naświetlaniu skóry promieniowaniem o odpowiedniej długości fal.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl