Co należy wiedzieć o gospodarowaniu odpadami weterynaryjnymi?
![]() |
Każda przychodnia czy klinika weterynaryjna w wyniku swojej działalności generuje odpady weterynaryjne, które stwarzają ryzyko epidemiologiczne oraz mogą skazić gleby, wody gruntowe i powierzchniowe.
Wśród odpadów znajdują się liczne farmaceutyki i substancje chemiczne, a także materiały opatrunkowe zanieczyszczone krwią i wydalinami zwierzęcymi, zużyte narzędzia, igły, strzykawki, pipety, skalpele, rękawice oraz szczątki, narządy, tkanki. Składowanie na wysypiskach śmieci tego typu odpadów jest niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka, jak również dla fauny i flory. Na szczęście sposób gospodarowania odpadami weterynaryjnymi nie jest kwestią indywidualną i placówki weterynaryjne nie mogą stosować dowolnych rozwiązań – są zobowiązane poprzez akty prawne do przestrzegania ściśle określonych zasad postępowania z odpadami.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Unieszkodliwianie odpadów weterynaryjnych
Podstawowym aktem prawnym dotyczącym gospodarowania odpadami weterynaryjnymi jest Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 21 ze zm.). Placówki weterynaryjne zobowiązane są do monitorowania, ewidencjonowania i odpowiedniego zbierania odpadów – późniejszym transportem i utylizacją zajmują się firmy specjalistyczne. Ośrodki weterynarii przede wszystkim mają obowiązek zbierania ich w miejscu powstawania (z wyjątkiem sytuacji, gdy usługi świadczone są na wezwanie – wtedy lekarz weterynarii powinien przetransportować je w miejsce przystosowane do składowania). Odpady mogą być magazynowane nie dłużej niż 48 godzin w pomieszczeniu o temperaturze powyżej 10°C, a jeśli w pomieszczeniu panuje temperatura poniżej 10°C – do 30 dni. Zbiera się je do odpowiednio dostosowanych worków i pojemników jednorazowego użycia, odpornych na działanie substancji chemicznych i wilgoci; szczególną uwagę powinno zachować się podczas wyrzucania ostrych narzędzi, które powinny być przechowywane jedynie w sztywnych pojemnikach odpornych na uszkodzenia. Wszystkie pojemniki i worki muszą być szczelnie zamykane i zakazuje się ich ponownego otwarcia. Ponadto powinny być odpowiednio oznaczone – należy nanieść na nie kod grupy odpadów, miejsce wytworzenia i datę zamknięcia.
Obowiązki firmy odbierającej odpady weterynaryjne
Z chwilą, gdy firma zewnętrzna odbiera odpady weterynaryjne, przejmuje jednocześnie odpowiedzialność za ich prawidłową utylizację. W przypadku odpadów weterynaryjnych zakaźnych istnieje obowiązek unieszkodliwienia ich poprzez termiczne przekształcenie w spalarniach do tego przeznaczonych. Warto podkreślić, że każdy posiadacz odpadów ma obowiązek udokumentowania utylizacji odebranych odpadów zakaźnych – powinien wydać stosowane zaświadczenie wytwórcy odpadów (klinice czy przychodni weterynaryjnej), a także wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Niezmiernie ważne jest, aby podczas wyboru takiej firmy, upewnić się, że świadczy ona usługi zgodnie z prawem oraz przekazuje odpady do spalarni o dostosowanych do tego parametrach.
Nadesłał:
slawek
|