7 kroków do długowieczności
Według badań CBOS-u Polacy czują się młodzi jeszcze w wieku 37 lat, a za granicę dojrzałości uważają 40-stkę. Jednak czy to, co uważamy za młodość musi być powiązane z długością życia?
Niekoniecznie, bo młodość nie powinna być tylko pewnym etapem życia. To jak długo ją zatrzymamy, zależy od tego jak na co dzień będziemy traktować i pielęgnować swój umysł i ciało. Dlatego, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem i młodym wyglądem warto przestrzegać kilku prostych zasad.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Krok pierwszy- zwolnij!
Szalone tempo w jakim żyjemy na co dzień, nie jest dobre dla organizmu. Co piąty Polak jest codziennie narażony na sytuacje stresowe, a z życia na wysokich obrotach może wyniknąć wiele problemów, bo pośpiech to stres, bóle głowy, problemy z żołądkiem i ciągłe rozdrażnienie. Najlepszy styl życia to taki, w którym stawiamy na jakość, a nie ilość, w którym żyjemy we własnym tempie.
Krok drugi - zadbaj o ciało, również od środka
Aby jak najdłużej cieszyć się promienną cerą, nie wystarczy tylko pielęgnacja skóry. W procesie przeciwstarzeniowym znaczną rolę odgrywa również naturalna suplementacja oparta na starannie wyselekcjonowanych, aktywnych składnikach, jak np. traganek błoniasty, żeńszeń, czy witania ospała. Te rośliny „wiecznej młodości” cechują się nie tylko właściwościami spowalniającymi procesy starzenia, ale pomagają również w stanach ogólnego wyczerpania organizmu.
Zielona herbata zawiera wiele antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami. W wielu krajach azjatyckich uważa się, że picie gorącej herbaty pozytywnie wpływa na organizm, w przeciwieństwie do napojów gazowanych. To jednak nie wszystko, ponieważ ekstrakty z liści tej rośliny znajdują również bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Podobnie jest z żeńszeniem, który od setek lat w medycynie chińskiej uważany jest za złoty środek na wszelkie dolegliwości - dodaje energii, poprawia pamięć i koncentrację, wzmacnia odporność organizmu. Takie naturalne składniki to substancje przedłużające naszą młodość - mówi Iza Jabłońska, założycielka marki Medere.
Krok trzeci - ruszaj się!
Miarą oceny zdrowia są przede wszystkim codzienne zachowania, jednak prawie jedna trzecia Polaków[1] nie podejmuje żadnych aktywności ruchowych jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. A regularne ćwiczenia to nie tylko wyrzeźbione, smukłe ciało, ale także fantastyczny sposób na poradzenie sobie ze stresem, ponieważ aktywność fizyczna pobudza produkcję endorfin, które wprowadzają w dobry nastrój. Warto zatem poświęcić conajmniej 15 minut dziennie na proste ćwiczenia np. rozciąganie rano po przebudzeniu lub po dłuższym siedzeniu przy biurku w pracy.
Krok czwarty - pozwól sobie na odpoczynek
Dobrym sposobem na relaks jest masaż, który rozluźni mięśnie i poprawi ukrwienie skóry. Jednak jedną z kluczowych czynności, która jest odpowiedzialna za dobre zdrowie i wieczną młodość jest… sen. To czas, kiedy organizm może odpocząć i nabrać siły, ponieważ dobry, zdrowy sen wspomaga przyswajanie informacji, regeneruje i relaksuje ciało, pozytywnie wpływa nie tylko na psychikę, ale i urodę.
Krok piąty - wprowadź porządek w kuchni
Ponad połowa Polaków jest zdania, że zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu, a aż 48% uważa, że do jego poprawy przyczynia się zdrowe odżywianie[2]. Zdrowe, czyli pełne witamin, które dostarczą organizmowi energii i siły. W tym celu warto jeść jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, a także zrezygnować z gotowych i wysokoprzetworzonych produktów oraz słodzonych napojów gazowanych.
Krok szósty - ciesz się życiem, tak po prostu
Nic tak nie poprawia humoru jak oddawanie się przyjemnością. Realizowanie pasji powoduje, że człowiek jest spełniony, odprężony i szczęśliwy, a doskonałe samopoczucie przyczynia się do tego, że ma się więcej energii, aby realizować zadania zawodowe. Hobby, przyjazny stosunek do innych ludzi, pozytywne nastawienie do życia - folgowanie nawet drobnym przyjemnością może wydłużyć życie nawet o kilka lat!
Krok siódmy - żyj blisko natury
Zieleń kojąco wpływa na umysł pomagając się odprężyć i zredukować stres, dlatego warto mieć rośliny w domu. Nie tylko zwiększają ilość tlenu w pomieszczeniu, ale także oczyszczają powietrze i pochłaniają wiele szkodliwych substancji. Na domowym parapecie warto także zacząć uprawiać zioła, takie jak bazylia, melisa czy mięta, które później można wykorzystać do przygotowania posiłków.
To jak długo czujemy się młodzi zależy wyłącznie od naszych zachowań i trybu życia. Dbanie o siebie we właściwy sposób jest kluczem do długowieczności. Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże zachować nie tylko dobre samopoczucie, ale i świetną kondycję na długie lata, bo w zdrowym ciele, zdrowy i młody duch!
[1] CBOS, Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków, 2016
[2] CBOS, Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków, 2016
Nadesłał:
Coollective
|