5 przyczyn bólu pleców i jak je leczyć


5 przyczyn bólu pleców i jak je leczyć
2022-09-26
Kiedy siedzisz przy biurku przez cały dzień lub wykonujesz pracę wymagającą dużego wysiłku fizycznego, Twój kręgosłup może dostać w kość.

W rezultacie możesz odczuwać ból w dolnej części pleców, który jest skutkiem obciążenia kręgosłupa i mięśni podtrzymujących, a także wynikającego z tego napięcia nerwów w tym obszarze. Może to być niezwykle frustrujące i ograniczające - zwłaszcza, jeśli dolegliwości wciąż powracają. Na szczęście dla większości ludzi ten rodzaj bólu jest tymczasowy i ustępuje w ciągu kilku dni lub tygodni. Jednak u niektórych osób ból dolnej części pleców może stać się przewlekły i utrzymywać się przez miesiące lub lata. Dlatego tak ważne jest zidentyfikowanie pierwotnej przyczyny bólu, aby wiedzieć, jak najlepiej leczyć go dalej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Najczęstsze przeciążenia kręgosłupa

Całkowite lub częściowe pęknięcie krążka międzykręgowego (IVDD) Krążek międzykręgowy to staw włóknisto-kartylowy, który działa jako naturalny amortyzator pomiędzy kręgami w Twoim kręgosłupie. Kiedy wywierasz duży nacisk na kręgosłup, zwłaszcza podczas zginania, podnoszenia i skręcania, krążki mogą ulec nadmiernemu rozciągnięciu lub rozerwaniu, co prowadzi do wypadnięcia krążka międzykręgowego (IVD). Może to spowodować nacisk na sąsiadujące nerwy, powodując intensywny ból, który zwykle zaczyna się w dolnej części pleców, ale może promieniować do bioder, ud, łydek, a nawet stóp. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa zwanego spondylozą, która wpływa na dyski i kręgi w kręgosłupie. Jeśli Twój lekarz podejrzewa niedobór witaminy B12, może zlecić badanie krwi w celu potwierdzenia diagnozy. Ból pleców lub nóg, a także drętwienie i osłabienie mięśni to częste objawy niedoboru witaminy B12.



1. Problemy z dyskami " dyskopatia".

Zwyrodnienie dysku Większość dysków kręgosłupa zawiera galaretowatą substancję zwaną jądrem miażdżystym (nucleus pulposus), która zapewnia kręgosłupowi zarówno elastyczność, jak i stabilność. Z wiekiem dyski mogą stać się cieńsze i sztywniejsze. Stan ten nazywany jest zwyrodnieniem dysku i może prowadzić do wypukłości dysku, IVD i wybrzuszenia dysku. Większość dysków zaczyna się degenerować w wieku 35 lat, chociaż normalne jest, że proces ten przyspiesza wraz z wiekiem średnim. Proces zwyrodnienia można spowolnić lub nawet odwrócić poprzez modyfikację stylu życia, np. zdrową dietę, regularne ćwiczenia i odpowiedni odpoczynek. Jeśli odczuwasz ból pleców lub nóg, badanie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny może wykluczyć przepuklinę dysku. Jeśli masz zwyrodnienie dysku, lekarz może leczyć ból za pomocą leków przeciwzapalnych, zastrzyku sterydowego. Jeśli inne metody leczenia nie działają, może być wymagana operacja w celu usunięcia dysku lub ustabilizowania kręgu.



2. Naciągnięcie mięśnia lub ścięgna

Nadwyrężenia pleców Nadwyrężenia pleców są częstą przyczyną bólu dolnej części pleców, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie. Dochodzi do nich, gdy nadmiernie rozciągasz lub nadwyrężasz jeden z mięśni pleców, co może się zdarzyć podczas intensywnej aktywności fizycznej lub nawet codziennych czynności (podnoszenie ciężkich przedmiotów itp.). Nadwyrężenie pleców leczy się zazwyczaj poprzez odpoczynek, okłady z lodu, masaż i delikatne rozciąganie. Aby zapobiec ponownemu urazowi, należy unikać wykonywania ciężkich czynności do czasu ustąpienia bólu. Jeśli ból nie ustępuje po kilku dniach, najlepiej skonsultować się z lekarzem.



3. Osłabione mięśnie posturalne

Zła postawa Słabość mięśni posturalnych w dolnej części pleców i górnej części ciała może prowadzić do złego ustawienia ciała, co ostatecznie może prowadzić do bólu pleców. Słabe mięśnie posturalne mogą również prowadzić do złej postawy, co może pogorszyć ból pleców. Leczenie złej postawy obejmuje ćwiczenia i rozciąganie górnej i dolnej części ciała, a także zdrowy styl życia (zdrowa dieta, picie dużej ilości wody, odpowiednia ilość snu itp.) Jeśli masz złą postawę, skonsultuj się ze specjalistą, aby ustalić najlepszy sposób postępowania.



4. Wady postawy

Naturalne krzywizny kręgosłupa Twój kręgosłup ma naturalne krzywizny, które pozwalają Ci stać, siedzieć i chodzić w pozycji wyprostowanej. Jeśli te krzywizny są zaburzone z powodu złej postawy, otyłości lub choroby podstawowej (skolioza, choroba zwyrodnieniowa dysku itp.), może to prowadzić do bólu pleców. Złą postawę można skorygować, ćwicząc mięśnie posturalne górnej i dolnej części ciała, a także poprawiając ogólne ułożenie ciała. Niektóre osoby odnoszą również korzyści z noszenia ortezy lub pasa podtrzymującego kręgosłup lędźwiowy. Jeśli masz wady postawy w dolnej części pleców, możesz również skorzystać ze specjalnego rodzaju ćwiczeń na pochylenie miednicy.




Problemy z wadą postawy pojawiają się najczęściej u osób spędzających długie godziny przed komputerem w pozycji siedzącej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w biurko z regulacją wysokości, które pozwoli idealnie dostosować wysokość mebla do wzrostu użytkownika, a przede wszystkim pracować w pozycji siedząco/stojącej, która odciąży kręgosłup oraz wyeliminuje inne dolegliwości zdrowotne.




5. Podsumowanie

Ból dolnej części pleców jest niezwykle powszechny. Na szczęście dla większości osób jest on również przejściowy. Jednak u niektórych osób ból dolnej części pleców może stać się przewlekły i utrzymywać się przez miesiące lub lata. Dlatego tak ważne jest zidentyfikowanie pierwotnej przyczyny bólu, aby wiedzieć, jak najlepiej leczyć go w przyszłości. Większość przypadków bólu dolnej części pleców jest spowodowana kombinacją jednej lub więcej wad wymienionych powyżej. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na swoją postawę i trenować mięśnie posturalne w górnej i dolnej części ciała. Jeśli doświadczasz bólu dolnej części pleców, nie czekaj, aż ustąpi. Zacznij od razu podejmować działania, aby zminimalizować szkody i zapobiec przewlekłości bólu.

Odwiedź naszą stronę www.sorno.pl i sprawdź również nasz blog 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Kacper, 2022-09-27 06:21:27

    Świetny artykuł, polecam


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl