2 trymestr ciąży – przebieg


2016-06-23
Okres trwania ciąży dzielimy na trzy trymestry, po trzy miesiące każdy. W II trymestrze zazwyczaj przechodzą dokuczliwe objawy występujące w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a wywołane przez gwałtowną burzę hormonów.

Wiele mam zaczyna czuć się dużo lepiej i z radością czekają na pierwsze ruchy dziecka.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Mama

Mniej więcej od 13. tygodnia rozpoczyna się proces przybierania na wadze. Pojawiają się pierwsze rozstępy na skórze, a powiększona macica zaczyna uciskać pęcherz, stając się przyczyną częstszych wizyt w toalecie. Choć hormony nieco się stabilizują, wciąż intensywnie pracują. Estrogen zwiększa przepływ krwi i możliwe są krwotoki z nosa, czy podczas szczotkowania zębów. Zmianie ulega także koloryt skóry: na brzuchu może pojawić się ciemna linia, uwidaczniają się pieprzyki i żyłki. W kolejnych tygodniach rosnące dziecko powoduje dalsze powiększanie się macicy, która uciskając na żołądek i jelita może powodować problemy trawienne oraz zgagę. Najlepszym lekarstwem na to jest zmiana sposobu odżywiania - jedz mniej, ale częściej i nie zapomnij o produktach zawierających dużo błonnika: kasze, żytnie pieczywo, rośliny strączkowe czy orzechy.

Około 20. tygodnia ruchy dziecka staną się bardziej regularne. To właściwa pora by rozpocząć nawiązywanie kontakt z dzieckiem, które zaczyna reagować na dotykanie brzucha, słowa czy śpiew. Zmienia się także rozłożenie ciężaru ciała, kręgosłup staje się bardziej coraz bardziej obciążony. Mogą pojawić się pierwsze obrzęki będące efektem gromadzenia się wody w organizmie. Jeśli są one tymczasowe i przechodzą, wszystko jest w porządku, natomiast jeśli utrzymują się stale i towarzyszy im podniesione ciśnienie krwi warto skonsultować to z lekarzem - być może są to objawy ciążowego nadciśnienia.

Pod koniec 2 trymestru, czyli około 26 tygodnia ze stale rosnących piersi może zacząć wydzielać się żółtawa wydzielina, która oznacza, że obecny jest w nich już pokarm.

Badania

W czasie II trymestru, o ile ciąża przebiega prawidłowo, zmniejsza się liczba badań, które musi przejść przyszła mama. Obowiązkowe jest badanie USG, które powala wykryć wczesne wady rozwojowe i stwierdzić czy dziecko rośnie tak jak powinno. To tak okazja dla rodziców by po raz pierwszy zobaczyć swojego potomka. W czasie kolejnych wizy u lekarza zostanie wykonana także wykonanie badanie moczu oraz krwi. To ostatnie robi się po obciążeniu glukozą, co pozwala ocenić ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej u kobiety.

Dla wielu przyszłych mam 2. trymestr to jeden z najpiękniejszych okresów w całej ciąży. Ustępują pierwsze uciążliwe dolegliwości, pojawia się za to więcej energii i radosnego oczekiwania związanego z przygotowaniem gniazdka dla nadchodzącego dziecka.

Sprawdź cały kalendarz ciąży - tydzień po tygodniu w BabyBoom.pl.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl