10 pytań o aparaty ortodontyczne


2016-12-07
Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, jednak najcześciej są efektem złych nawyków. Jeśli masz szparę między jedynkami oraz gdy Twoje zęby nie stanowią równego łuku, powinieneś skontaktować się ze specjalistą, jakim jest ortodonta.

Podjęcie kroków majacych na celu korekcję krzywo ustawionych zebó jest konieczne. W tym temacie często pojawiają się wątpliwości - poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań zwiazanych z noszeniem aparatów ortodontycznych.

1. Wizyta u ortodonty - kiedy staje się konieczna?


Konsultacja specjalistyczna dotycząca wad zgryzu powinna stać się odpowiedzią na wszelkie wątpliwości, związane ze stanem uzębienia. Najlepiej udać się do ortodonty gdy dziecku wychodzą pierwsze zęby stałe. Lekarz stwirdzi czy szczenka jest prawidłowo ukształtowana i ewentualnie podejmie kroki w celu wyrównania proporcji szczęk. Aparat ortodontyczny można założyć  u osób, które mają już wszystkie zeby stałe i wystają one poza łuk.

2. Czy aparat ortodontyczny mogą nosić dorośli?

Osoby dorosłe także mogą nosić aparat ortodontyczny, jednak korekcja wad zgryzu w tym wieku trwa na ogół dłużej, ponieważ szczenka jest bardziej uwapniona, przez co zęby przesuwają się wolniej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

3. Kto nie może nosić aparatu?

Istnieją przeciwwskazania odnośnie noszenia aparatu ortodontycznego - dotyczą one osób z obniżoną odpornością, cukrzyków oraz zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli zażywasz na stałe jakieś leki, poinformuj o tym swojego ortodonte, przyjmowanie niektórych z nich np. przeciw ostoreporozie nie pozwala na noszenie aparatu, ponieważ wpływają one na przebudowę struktury kości. Wiecej informacji o rodzajach aparatów przedstawia sprawdzony ortodonta Dent Kraków na swojej stronie. 

4. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

W zależności od wieku pacjenta i wady zgryzu stosuje się aparaty ruchome lub stałe. Pierwsze z nich wykorzystuje się u młodych pacjentów oraz w przypadku niewielkiej wady zgryzu. Aparaty stałe wykorzystywane są do leczenia zaawansowanych wad zgryzu. Specjalne zamki przykleja się na kilka lat do zębow. Na rynku dostępne są aparaty stałe z zamkami metalowymi, porcelanowymi i kryształowymi.

5. Który aparat jest najbardziej estetyczny?

Najładniej prezentuje się na zębach aparat, który najmniej widać. Posiada on elementy z półprzezroczystego kryształu, jednak taki model może okazać się kosztowny Aby obniżyć koszty często na przednie zęby stosuje się zamki ceramiczne, porcelanowe lub kryształowe, a na boczne metalowe.

6. Jak myć zęby podczas noszenia aparatu?

W przypadku aparatów ruchomych mycie zębów nie jest problematyczne, gdyż aparat jest zdejmowany do mycia. Aparaty stałe wymagają natomiast posiadania odpowiednich akcesoriów  tj. specjalne szczoteczki, wyciorki i nici, które umożliwiają dokładne oczyszczenie zebów i aparatu. Zęby należy koniecznie sczotkować po każdym posiłku. Zalegające kawałki jedzenia sprzyjają próchnicy i nieestetycznie wyglądają. 

7. Jak jeść i pić z aparatem?

Spożywanie posiłków w aparacie wymaga przyzwyczajenia - początkowo warto wybierać miękkie pożywienie, pokrojone na drobne kawałki. Z czasem czynność ta wykonywana jest w sposób naturalny. Należy unikać produktów twardych, lepkich i ciągnących oraz gumy do żucia.


8. Czy prostowanie zębów jest konieczne?


Zazwyczaj decyzja o wizycie u ortodonty motywowana jest kwestiami estetycznymi, jednak warto także prostować zęby w celu zapewnienia optymalizacji pełnionej przez nie funkcji.

9. Czy prostowanie zębów boli?

Noszenie aparatu może początkowo wywoływać dyskomfort z uwagi na obecność ciała obcego w jamie ustnej, należy się przyzwyczaić. Początkowo może występować lekki ból podczas zgryzania. Jesli aparat ociera się o policzki należy zastosowac specjalny wosk, który dostaniemy odortodonty.

10. Ile trwa leczenie?

Czas leczenie ortodontycznego uzależniony jest od zaawansowania wady oraz stosowania się przez pacjenta do zaleceń ortodonty.  Standardowo leczenie apratem stałym trwa około 2 lata. Później nastepuje faza retencji. 

Leczenie wad zgyzu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i wyglądu. Zaawansowane wady mogą prowadzić do szybkiej utraty zębów oraz wsytępowania różnych chorób. 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AlaC

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl