Wychowanie dziecka – najlepsze metody wychowawcze


2018-05-25
Wszyscy rodzice zadają sobie to pytanie: jak powinniśmy wychować nasze pociechy? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona – jej część została przedstawiona poniżej.

Wyzwanie każdego rodzica

Każdy rodzic to potwierdzi: wychowanie dziecka to niełatwe zadanie. Kształtowanie młodego człowieka w taki sposób, aby wyrósł kiedyś na rozsądnego dorosłego, który doskonale radzi sobie w społeczeństwie, stanowi dla każdego nie lada wyzwanie. Szukanie informacji na temat odpowiedniego wychowania dziecka to domena przede wszystkim świeżo upieczonych rodziców, którzy czują, że nowa rola może ich przerosnąć. Choć dokształcanie się i podejmowanie prób zrozumienia dziecka oraz postrzegania przez niego świata jest jak najbardziej godna pochwały, żadnemu rodzicowi nie wolno zapomnieć, że każde dziecko jest inne, podobnie jak każdy rodzic jest inny i nie można zamknąć wychowania dziecka w sztywnych ramach czy schematach.

Przeczytaj również:

Popularne metody wychowawcze

W ciągu wielu lat obserwacji i badań grupa psychologów oraz pedagogów opracowała i opisała kilka metod wychowawczych. Każda z nich wiąże się z pewnymi założeniami, każda ma wady i zalety. W praktyce żaden rodzic nie stosuje się do żadnej w stu procentach – wychowanie dziecka jest raczej wynikiem intuicyjnie tworzonej mieszanki kilku metod. Świadomy rodzic, który dodatkowo interesuje się zagadnieniami psychologicznymi, może być jednak ciekaw, jak fachowcy opisują poszczególne metody wychowywania dzieci.

Do najpopularniejszych metod wychowania dzieci należy – odchodząca już do lamusa – metoda kary i nagrody. Z metodą tą dobrze zaznajomieni są przedstawiciele starszych pokoleń, których wychowanie opierało się na stosowaniu bodźców pozytywnych (nagród) oraz negatywnych (kar, niestety często cielesnych). Bezmyślne stosowanie wyłącznie tej metody prowadzi często do mechanicznych zachowań u dziecka, niemających głębszego podłoża – dziecko wykonuje pewne rzeczy nie z poczucia obowiązku, a z powodu strachu przed karą albo dlatego, że stało się interesowne i czeka na zasłużoną nagrodę.

Bardzo popularną metodą jest tzw. metoda modelowania. W myśl tej metody rodzice starają się nieustannie dawać dziecku przykład zachowania, które dziecko – jako bardzo uważny obserwator – ciągle chłonie i próbuje naśladować. Ta metoda również ma swoje dobre i złe strony. O ile według niej można dziecka nauczyć prowadzenia zdrowego trybu życia, jeśli rodzic sam je prowadzi, to z dokładnie tych samych powodów można dziecku wpoić również złe nawyki – bo przecież żaden rodzic nie jest idealny.

Kolejną wartą wspomnienia metodą jest taka, według której między rodzicem a dzieckiem powinna toczyć się ciągła rozmowa. Rodzic w takiej relacji próbuje zrozumieć dziecko i spojrzeć na świat z jego punktu widzenia, a co za tym idzie – tłumaczyć mu każde nowe zjawisko, zachęcać do dyskusji i rozwiewać wątpliwości malucha. Choć metoda ta wydaje się być prosta, to wprowadzenie w jej w życie bywa trudne – nie każde dziecko bowiem jest typem otwartego rozmówcy już od najmłodszych lat.



Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl