Opryszczka na ustach - wymowny sygnał naszego organizmu


2019-05-22
Kiedy pojawia się opryszczka, odbieramy to przede wszystkim jako uciążliwą przypadłość estetyczną. Tymczasem wirus Herpes Simplex, który odpowiada z nieprzyjemne zmiany w okolicach czerwieni wargowej, przebywa na stałe w organizmach dziewięciu na dziesięciu ludzi.

Mimo że prawie wszyscy jesteśmy nosicielami HSV-1, nie każdemu z nas opryszczka na ustach pojawia się tak samo często. Od czego to zależy? Niestety, jak widać, nauka ma przed sobą jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Coś jednak na temat tego kłopotliwego gościa wiadomo.

Nie pomagaj wirusowi! Tego nie wolno robić przy opryszczce

Zarażamy się nim najczęściej między 2 a 6 rokiem życia, choć może ono nastąpić w dowolnym wieku. Dlatego najgorszą z możliwych opcji jest przekłuwanie surowiczych pęcherzyków, którymi opryszczka na ustach manifestuje się w drugiej fazie ataku. W niepozornym bąbelku wprost roi się od wirusów, które chętnie przeniosą się na kolejnego nosiciela. Z tego samego powodu nie wolno zdrapywać strupków, które pojawiają się w ostatnim stadium.

Opryszczka na ustach - są na nią sposoby

Najczęściej odczuwamy mrowienie lub pieczenie w miejscu, w którym wkrótce pojawi się opryszczka na ustach. Im szybciej nałożymy na nie maść (zawierającą najczęściej acyklowir), tym łagodniejszy przebieg będzie mieć infekcja. Należy wówczas unikać bezpośredniego kontaktu (zapomnijmy o całowaniu) oraz bardzo uważać przy używaniu wspólnych akcesoriów higienicznych. Znakomitym pomysłem w każdym okresie inkubacji choroby będzie zastosowanie naturalnych środków. Na pierwsze miejsce wysuwa się niezawodna szałwia, którą należy dokładnie wypłukać jamę ustną. Do smarowania z kolei warto polecić olejek herbaciany, dawniej często spotykany w domowych apteczkach.

HSV-1 przypomina: uważaj na osłabienie

Jeśli wirus przedostanie się do naszego organizmu, będziemy jego nosicielami przez resztę życia. Poza okresem choroby Herpes Simplex upodobał sobie nasz układ nerwowy. Co ciekawe, jego obecność w zwojach najczęściej nie przynosi większych szkód - rzadko może stać się jednym z czynników sprzyjających rozwojowi zapalenia opon mózgowych. To jednak norma - każdy wirus staje się groźny wówczas, gdy osłabia się układ immunologiczny organizmu. Dlatego zwykła opryszczka na ustach może być sygnałem alarmowym - nasz układ odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl