Jak uniknąć cukrzycy typu 2?


Jak uniknąć cukrzycy typu 2?
2019-03-26
Cukrzyca typu 2 jest tym rodzajem choroby, na której wystąpienie, oprócz czynników genetycznych, ogromny wpływ ma styl życia. Ryzyko jest zdecydowanie większe u osób, które nie przestrzegają zasad zdrowej diety i nie są aktywne fizycznie.

Nie bez powodu więc cukrzyca typu 2 bywa nazywana chorobą cywilizacyjną.

Niestety, jak pokazują statystyki, coraz więcej zachorowań na cukrzycę dotyczy osób młodych, a nawet nastolatków. Aby zmniejszyć zachorowalność niezwykle ważna jest profilaktyka. Klucz do sukcesu w tym kontekście stanowi poznanie istoty cukrzycy typu 2, najczęstszych jej objawów oraz sposobów leczenia tej choroby.



Objawy i przyczyny cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 może powstać na skutek wystąpienia różnego rodzaju czynników. Wśród nich wymienia się najczęściej nadwagę lub otyłość, predyspozycje genetyczne, czyli występowanie cukrzycy u najbliższych członków rodziny, przebyty zawał, udar oraz nadciśnienie tętnicze. Te osoby, których dotyczą wymienione czynniki, powinny regularnie badać się u lekarza, by móc wykryć chorobę we wczesnym stadium. Ponadto niezwłocznie należy udać się do lekarza również wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie oddawanie moczu w dość znacznych ilościach, także w nocy, odczuwanie wzmożonego pragnienia oraz częste zmęczenie.



Jak uniknąć cukrzycy typu 2?

Jednym z najistotniejszych sposobów, które skutecznie zapobiegają rozwojowi cukrzycy typu 2, jest stosowanie odpowiedniej diety. Kluczową rolę w tym przypadku będzie odgrywało spożywanie czterech lub pięciu posiłków dziennie, najlepiej w równych odstępach czasu. Z codziennego jadłospisu warto wyeliminować tłuszcze zwierzęce.

Za rozwój nadwagi, a w następstwie otyłości, które są jednymi z głównych przyczyn powstawania cukrzycy, odpowiedzialne jest spożywanie w nadmiernej ilości produktów przetworzonych, cukrów białych oraz soli i słodyczy. Dlatego niezwykle ważne jest unikanie wskazanych produktów. Do jadłospisu należy natomiast włączyć produkty, które pomagają ograniczyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Należy do nich m.in. imbir, gorzka czekolada oraz owsianka.

Ponadto powstaniu cukrzycy typu 2 zapobiegnie także spożywanie w zwiększonej ilości produktów spożywczych bogatych w witaminy, czyli głównie warzyw, owoców, ryb oraz chudego nabiału.

Kolejnym sposobem, który pomoże uniknąć zachorowania na cukrzycę typu 2 jest aktywność fizyczna. Nie musi to od razu oznaczać konieczności brania udziału w maratonach lub uprawiania wyczerpujących sportów. Wystarczy przynajmniej trzy razy w tygodniu udać się na spacer, trwający do godziny.

Ponadto dowiedziono, że jedną z przyczyn, która odpowiada za rozwój cukrzycy tego rodzaju jest stres. Dlatego warto postawić na ćwiczenia relaksacyjne, które skutecznie pomogą obniżyć jego poziom.

Nie można również nie wspomnieć o paleniu papierosów. Osoby niepalące są bowiem narażone na rozwój cukrzycy typu 2 nawet o kilkadziesiąt procent mniej niż palacze.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl