Jak przygotować kawę alternatywną?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Jak przygotować kawę alternatywną?
2021-05-13
Na walory smakowe i zapachowe kawy olbrzymi wpływ ma nie tylko jakość poszczególnych ziarenek, ale również sam sposób jej parzenia. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla zagorzałych miłośników kawy alternatywnej.


Chemex

Chemex to bardzo tajemnicze urządzenie, które od wielu lat wykorzystywane jest do zaparzania kawy popularną metodą przelewową. Urządzenie to po raz pierwszy na rynku pojawiło się w 1941 roku i do dnia dzisiejszego ma szerokie grono zadowolonych użytkowników. W dużej mierze to właśnie dzięki tej niesamowitej metodzie parzenia, możliwe jest wydobycie z kawy największej ilości drogocennych aromatów. Chemex w ostatnim czasie wykorzystywany jest nie tylko w profesjonalnych kawiarniach, ale również w domach, dlatego też tym bardziej warto rozważyć jego zakup. Godne polecenia są przede wszystkim modele wykonane z żaroodpornego szkła. Ich największym atutem jest to, że nie pochłaniają niepożądanych zapachów, dzięki czemu kawa speciality może ujawnić swoje największe walory. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby zwrócić uwagę na rodzaj ziaren oraz stopień ich zmielenia. Tylko w ten sposób będzie można podczas parzenia dobrać optymalną proporcję kawy do wody.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Sprawdzony przepis z wykorzystaniem Chemexa

Aby przygotować kawę oprócz samego urządzenia niezbędne są specjalne filtry do chemexa. Warto wyposażyć się także w porządny młynek do kawy, wagę kuchenną i termometr. Gruboziarnistą kawę speciality należy mielić do momentu, aż swoją grubością przypominać będzie niewielkie granulki soli morskiej. W chemexie należy ustawić wspomniany powyżej filtr, w taki sposób, aby utworzyć stożek. Pamiętać należy o tym, aby filtr przelać gorącą wodą, dzięki czemu będzie można pozbyć się papierowego posmaku. Zmieloną kawę należy powoli wsypywać do filtra i delikatnie mieszać. Za pomocą wagi kuchennej można bez problemu kontrolować ilość dodawanej wody. Kolejny krok polega na delikatnym zalewaniu kawy wodą o temp. 95 stopni Celsjusza. Specjaliści zalecają wykonywanie okrężnych ruchów, zaczynając od środka naczynia. Jeżeli chodzi o proporcje, to na 50 gramów kawy, należy użyć 100 gramów wody. Przy tym etapie można zauważyć proces preinfuzji, a dokładniej mówiąc wytwarzania się charakterystycznych bąbelków na powierzchni. Najlepsze kawy rozpoznać można po tym, że generują dużo piany. Po około 60 sekundach można zalewać kawę wodą.



Aeropress

Aeropress to kolejne rewelacyjne urządzenie, dzięki któremu w domowych warunkach będzie można przygotować pyszną kawę. Największym atutem tego niesamowitego urządzenia jest to, że cały proces parzenia kawy trwa dosłownie kilka minut. Profesjonalny Aeropress składa się z tłoka, cylindra i specjalnej siatki z filtrem. Aby przygotować pyszny napar najlepiej sięgnąć po kawy, które są przeznaczone do alternatywnych metod parzenia. Najlepsze kawy do Aeropress-a można rozpoznać po jasno palonych ziarnach. Jeżeli chodzi o samą grubość mielenia ziarna, to powinna być ona identyczna jak w przypadku popularnego dripa.



Przepis na pyszną kawę z wykorzystaniem Aeropressa

Pierwszym zadaniem jest oczywiście włożenie plastikowego filtra do sitka. Aby ogrzać naczynie i pozbyć się papierowego posmaku, można sitko i filtr wcześniej namoczyć gorącą wodą. Po złożeniu AeroPressa, należy przykryć sitko z filtrem bezpośrednio do cylindra, a następnie umieścić go na kubku, w którym będzie parzona kawa. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie części AeroPressu były suche, dzięki czemu nie będzie ryzyka uszkodzenia sprzętu. Do cylindra dodajemy zmieloną kawę i dolewamy wodę w proporcji 2:1. Zalecana temperatura wody to około 93 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest to, aby kawa alternatywna była równomiernie namoczona, dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalnego mieszadła. Po 30 sekundach powinien nastąpić proces preinfuzji. Pozostałą gorącą wodą można napełnić cylinder i pozostawić na około 60 sekund do zaparzenia. Po tym czasie wystarczy wymieszać zmieloną kawę. Ostatnim krokiem jest zwilżenie gumowej uszczelki i włożenie tłoka do cylindra. Osoby, które preferują delikatny i dość klarowny napar, powinny tłoczek przeciskać w dół naczynia w dość wolnym tempie. Osoby, które z kolei cenią sobie intensywny i gęsty napar, powinny tłoczek przeciskać zdecydowanie bardziej energicznie. Kawa popychana jest powietrzem, które znajduje się w cylindrze, a po przeciśnięciu się przez filtr trafia bezpośrednio do kubka. Charakterystyczne syknięcie powietrza jest sygnałem, że Twoja kawa alternatywna jest gotowa.



Drip (dripper)

Drip to jedna z najpopularniejszych metod przygotowywania kawy alternatywnej. Za jego pomocą można przygotować wyjątkowo dobrą kawę oraz łatwo kontrolować parametry parzenia. Drip to stożek ze szkła lub plastiku, z otworem u dołu. Aby zaparzyć kawę, należy umieścić w nim filtr, wsypać do niego zmielone ziarna i postawić na filiżance. Następnie przez dripper przelewamy gorącą wodę. Jeśli interesuje Cię kawa alternatywna, koniecznie zacznij od dripa!

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl