Jak prać pieluszki wielorazowe?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Jak prać pieluszki wielorazowe?
2021-03-11
Po krótkim zachwycie pieluchami jednorazowymi współczesne mamy wracają do rozwiązania sprzed lat, czyli do stosowania tych wielokrotnego użytku – jednak w unowocześnionej wersji. Jak prać pieluszki wielorazowe, by były bezpieczne dla maluszka, a sam proces ekologiczny? Oto garść wskazówek.




Pranie pieluszek wielorazowych – informacje wstępne

Wkłady do pieluszek wielorazowych powinny być prane maksymalnie 3 dni po ich zużyciu. Po dłuższym czasie zaczynają się na nich namnażać bakterie, które mogą zaszkodzić dziecku przy kolejnym założeniu – nawet po wypraniu. Otulaczy nie musisz prać po każdym użyciu. O ile się nie zabrudziły, to możesz je wykorzystać kilka razy, wymieniając same wkłady.

Jak je przechowywać? W szczelnie zamykanym pojemniku, który nie będzie przepuszczać nieprzyjemnych zapachów. Namaczanie ich w nim nie jest dobrym pomysłem. Mokre środowisko i brak dopływu świeżego powietrza również sprzyjają rozwojowi bakterii.

Boisz się, że większe zabrudzenia nie spiorą się w pralce? Nowoczesne pralki doskonale radzą sobie z ich rozpuszczaniem, ale zawsze możesz wspomóc je, zapierając największe plamy przed włożeniem do bębna. Wykorzystaj w tym celu mydło galasowe, które świetnie radzi sobie z odplamianiem, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na właściwości chłonne i funkcjonalność pieluszki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


O czym pamiętać, wkładając pieluszki do pralki?

W czym prać wkłady do pieluszek wielorazowych? Najlepszym wyborem będą środki w płynie, które rozpuszczają się łatwiej niż te w proszku, Zwróć też uwagę na ich skład, w którym powinno być nie więcej niż 5% mydła. Warto sięgnąć po preparaty przeznaczone do prania białych rzeczy – ale te, które bazują na związkach wybielających na bazie tlenu w ilości 5-15%. Substancje te nie tylko spierają plamy, ale też działają odkażająco.

Pieluszki wielorazowe i wkłady do nich możesz prać zupełnie bez płynu do płukania albo z takim specjalnie przeznaczonym do tego celu. Używanie innych zmiękczaczy może oblepiać włókna, zmniejszając tym samym ich chłonność. Z tego samego powodu nie zaleca się także prania w orzechach piorących, płatkach mydlanych oraz środkach obfitujących w optyczne wybielacze.

Sam proces rozpocznij od przeprowadzenia wstępnego płukania i wirowania. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń przed właściwym praniem pieluszek. W kolejnym etapie możesz też dołożyć do bębna inne niemowlęce rzeczy – bęben powinien być jednak zapełniony co najwyżej w 70%.

Jakie ustawienia pralki wybrać? W zależności od zaleceń producenta, odpowiednią temperaturą będzie od 40 do nawet 90°C. Tak wysoka temperatura jest jednak bezpieczna tylko dla rzeczy wykonanych z bawełny i mikrofibry, i to nie na co dzień.

Chcesz zyskać pewność, że wraz z praniem pozbędziesz się z pieluszki i wkładu bakterii oraz wirusów pochodzących z układu pokarmowego maluszka? Zapewni Ci ją odkażenie materiału. Jak to zrobić?

  • Jeśli pierzesz w co najmniej 60°C, wysoka temperatura spełnia funkcję odkażającą.
  • W przypadku niższej temperatury warto dodać do prania specjalny środek odkażający do pieluszek. Lepiej zrezygnuj tu z domowych środków odkażających, takich jak ocet czy kwasek cytrynowy, bo mogą uszkodzić tkaninę.
  • Program parowy zastosowany w pralkach Electrolux zapewni dodatkowe odkażanie niemowlęcych pieluszek. Zastosowany na koniec cyklu, dodatkowe odświeży włókna i pomoże w usunięciu z nich ewentualnych bakterii i wirusów.
  • Pieluszek wielorazowych i wkładów nie musisz prasować, o ile dziecko nie jest chore i nie chcesz mieć stuprocentowej pewności, że są wolne od szkodliwych mikroorganizmów.


Jak suszyć pieluszki wielorazowe?

Najlepszym sposobem na rozwieszenie ich swobodnie na zwykłej suszarce w taki sposób, by były całkowicie rozłożone. Przy sprzyjającej pogodzie możesz wystawić ją na balkon czy taras bez obawy o uszkodzenie materiału.

Jeśli masz suszarkę bębnową, możesz w niej suszyć wkłady do pieluszek. Niestety cała reszta elementów – otulacze, kieszonki, pieluszki All-in-One – nie nadaje się do suszenia automatycznego, gdyż mogłyby się rozwarstwić i stracić zaimpregnowaną, nieprzemakającą warstwę.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl