Głód nikotynowy – dlaczego ludzie mają z nim problem?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Głód nikotynowy – dlaczego ludzie mają z nim problem?
2022-01-11
Uzależnienie od nikotyny może byłemu palaczowi doskwierać jeszcze długo po zerwaniu z nałogiem. Dużo zależy od tego, jak duże było nasze uzależnienie. Głód nikotynowy objawia się ciągłym uczuciem rozdrażnienia i niepokoju.

Mogą też występować problemy z koncentracją, wybuchy złości i spadek nastroju. Ponadto, pojawią silna chęć zapalenia papierosa. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne środki, które wspomagają proces wychodzenia z nałogu. Jednym z nich jest Recigar w tabletkach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Następstwa rzucenia palenia

Bywa tak, że niezależnie od tego jak długo byliśmy czynnymi palaczami, tak samo ciężko będzie nam się pożegnać z nałogiem. Nikotyna to substancja silnie uzależniająca, która wywołuje zmiany w naszym organizmie w dość krótkim czasie. Odpowiada za to mechanizm działania nikotyny na komórki naszego organizmu. Nikotyna to substancja psychoaktywna, o działaniu euforyzującym. Daje nam efekty o różnym poziomie nasilenia. Jeżeli dostarczamy ją do naszego organizmu regularnie, to komórki przyzwyczajają się do jej ciągłej obecności. Nawet jej niewielka ilość może wywołać silne uzależnienie. Gdy już jesteśmy uzależnieni, każde zmniejszenie dawki nikotyny lub jej całkowite odstawienie spowoduje natychmiastową reakcję naszego organizmu. Zespół takich objawów nazywa się głodem nikotynowym.



Głód nikotynowy - objawy

Nikotyna silnie oddziałuje u człowieka na jego ośrodkowy układ nerwowy. Każdy z nas ma w mózgu receptory nikotynowe. W momencie, gdy zaczynamy palić papierosy, nikotyna powoduje podrażnienie tych receptorów. W ten sposób stymulowany jest nasz ośrodkowy układ nerwowy. W efekcie tego palacz zaczyna czuć się pobudzony i wzrasta ciśnienie krwi. Z czasem zwiększa się zapotrzebowanie na nikotynę. Aby normalnie funkcjonować i nie czuć rozdrażnienia, człowiek musi stale dostarczać nikotynę do swojego organizmu. Nie oznacza to wcale, że palenie papierosów czyni nas bardziej wydajnymi i kreatywnymi. Po prostu, jeśli jesteśmy uzależnieni od nikotyny, to ciężko nam bez niej funkcjonować. Osoby, które nie palą i nigdy nie paliły nie mają takich problemów.

Najczęstsze objawy głodu nikotynowego to obniżenie nastroju, stany lękowe, obniżony poziom koncentracji, senność i ogólne rozdrażnienie

Głód nikotynowy ma fizjologiczne powiązanie z głodem pokarmowym. Osoba, która odczuwa głód nikotynowy, jest stale głodna. Stąd pojawią się błędne przekonanie, że jeśli rzucimy palenie, to na pewno przytyjemy. Rzeczywiście może tak być, jeśli będziemy walczyć z głodem nikotynowym samodzielnie. Warto skorzystać ze środków pomocniczych w walce z nałogiem, takich jak na przykład recigar w tabletkach.



Jak walczyć z głodem nikotynowym?

Oprócz walki z bezpośrednimi objawami głodu nikotynowego, warto też zwrócić uwagę na zmiany swojego postępowania. Przeważnie palenie papierosów jest też związane z konkretnymi okolicznościami. Dla niektórych jest to wręcz rytuał, na przykład poranna kawa w towarzystwie dymu papierosowego. Inni palą w sytuacjach stresujących lub podczas picia alkoholu. Warto więc przemyśleć jakie sytuacje skłaniają nas do zapalenia papierosa.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl