Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czym jest andropauza?

Andropauza nazywana jest inaczej męskim przekwitaniem, czy męską menopauzą. Jest to okres w życiu mężczyzny, w którym pojawiają się objawy podobne do tych, które w okresie przekwitania odczuwają kobiety. Andropauza jednak nie do końca wiąże się z tym samym, co menopauza u kobiet.

Przyczyny nasilonych objawów

Andropauza, tak jak przekwitanie u kobiet, związana jest ze starzeniem się organizmu. Po przejściu menopauzy jednak mężczyzna nie staje się automatycznie bezpłodny. O ile menopauzę większość kobiet przechodzi podobnie, o tyle u mężczyzn wygląda to inaczej. Jedni mężczyźni mogą zupełnie nie dostrzegać objawów przekwitania organizmu, inni z kolei mogą odczuwać bardzo silne, uciążliwe w codziennym życiu symptomy. Często o tym, jak dany mężczyzna będzie przechodził andropauzę, decydują czynniki genetyczne. Jednak badania wykazują, że stopień nasilenia symptomów andropauzy może być uzależniony również od ogólnego stylu życia mężczyzny. U mężczyzn, którzy palą papierosy, piją alkohol, prowadzą siedzący tryb życia i niezdrowo się odżywiają, okres przekwitania okazuje się być zwykle bardziej burzliwy i uciążliwy. Dlatego też warto zadbać o prawidłową dietę, unikać używek oraz aktywnie spędzać czas. Może to nas uchronić przed nieprzyjemnymi objawami andropauzy.

Charakterystyczne symptomy

Pierwsze objawy andropauzy mogą pojawić się nawet już po 40 roku życia. To, kiedy nastąpią, zależeć może od czynników genetycznych oraz od stylu życia, jaki mężczyzna prowadzi na co dzień. Typowymi objawami przekwitania u mężczyzn są problemy z erekcją i znaczne obniżenie libido. Dojść może nawet do stanu impotencji. Mężczyźni w okresie andropauzy szybciej przybierają na wadze, czują się stale zmęczeni i osłabieni. Tak jak kobiety w okresie przekwitania, mogą oni odczuwać uderzenia gorąca oraz wzmożone wydzielanie potu. Problemy hormonalne mogą doprowadzić także do pojawienia się wahań nastrojów oraz nadmiernego rozdrażnienia. Często u mężczyzn silnie przechodzących andropauzę następują problemy z agresją. Spadek poziomu melatoniny powoduje problemy ze snem. To wszystko doprowadzić może nawet do stanów depresyjnych.

Łagodzenie objawów

Kiedy objawy andropauzy stają się dla mężczyzny uciążliwe, można zastosować terapię hormonalną. Polega ona na podawaniu mężczyźnie hormonów, głównie testosteronu. Taka terapia może przynieść ulgę i przywrócić dobrą jakość życia. Należy jednak pamiętać, że przed wdrożeniem terapii hormonalnej lekarz powinien zlecić szereg badań, aby upewnić się, czy można ją zastosować.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »