Badania ginekologiczne – jak często je robić?


Badania ginekologiczne – jak często je robić?
2018-04-30
Wizyta u ginekologa jest niezwykle istotna dla zdrowia każdej kobiety, to jak często należy wykonać badanie ginekologiczne jest jednocześnie zależne od stanu i wieku kobiety. Przede wszystkim takie wizyty powinny być regularne, aby zapewnić odpowiednią kontrolę zdrowia.

 

Ginekologia jest dobrze rozwiniętą nauką i pozwala na prewencję wielu chorób i zagrożeń dla życia i zdrowia kobiety. Kobiecy organizm jest niezwykle skomplikowany pod względem budowy dróg rodnych, są to bardzo delikatne organy, narażone na niebezpieczeństwo w wyniku wielu czynności, takich jak stosunki seksualne, korzystanie z publicznych toalet, częste wizyty na basenie, dalekie podróże, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zmniejszenie częstotliwości aktywności fizycznej.

Kiedy pójść do ginekologa przed 20?

W przypadku nastolatek oraz dziewic wizyta w miejscu jakim jest klinika ginekologiczna może być dość stresująca. Jednak jak w przypadku każdej kobiety jest to istotne badanie ginekologiczne.

Kobiety poniżej 20. roku życia powinny pojawić się u ginekologa za każdym razem, kiedy odczuwają lub zauważają niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zakażeniach wirusowych lub grzybiczych dróg rodnych. Również wszelkie anatomiczne zmiany w postaci krostek, czy guzków powinny być zgłaszane do lekarza.

Dla młodych dziewczyn jest też niezwykle istotne aby obserwować swoje pierwsze cykle menstruacyjne. Miesiączka u nastolatek potrzebuje kilku lat do tego, aby była regularna, jednak w przypadku zahamowania krwawienia na kilka miesięcy należy bezwzględnie udać się do lekarza jakim jest ginekolog. Białystok to miasto, w którym znajduje się wiele klinik i można bez problemu znaleźć również lekarza, który zajmuje się badaniem ginekologicznym dziewic.

Częstotliwość wizyt po dwudziestce

Kobiety po dwudziestym roku życia powinny wykonywać badanie ginekologiczne raz do roku. Badanie to obejmuje przede wszystkim cytologię, dzięki której można rozpoznać rozwijające się stany zapalne dróg rodnych.

Klinika ginekologiczna to miejsce, do którego powinna udać się kobieta przed swoim pierwszym stosunkiem płciowym, jest to istotne ze względu na to, aby dostosować odpowiedni środek antykoncepcyjny lub sprawdzić stan zdrowotny narządów płciowych kobiety.

W przypadku kobiet powyżej 20 roku życia nie powinny już występować nieregularne krwawienia menstruacyjne, jeżeli tak jest należy niezwłocznie udać się do ginekolog. Białystok jest miejscem, w którym każda kobieta odczuwająca potrzebę wizyty u lekarza ginekologa, może bez problemu zapisać się na badanie. Dla kobiet w tym wieku co roku również wykonuje się badanie USG w celu sprawdzenia stanu jajników.

Jak często być u ginekologa w wieku 30+?

Ginekologia w przypadku kobiet po trzydziestym roku życia jest szczególnie istotna pod względem prewencji rozwijających się nowotworów. Rak szyjki macicy oraz piersi pojawia się u kobiet najczęściej pomiędzy trzydziestym piątym, a czterdziestym piątym rokiem życia.

Z tego względu wykonuje się co roku mammografie piersi po ukończeniu 35 lat oraz nadal kontynuuje coroczne badania cytologiczne. Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy, takie badanie są możliwe do wykonania więcej niż raz do roku, zawsze w stanie, w którym czujesz się zagrożona.

Czy po menopauzie wizyty u ginekologa są nadal konieczne?

Kobiety powyżej 40 roku życia mają wykonywane badanie cytologiczne oraz mammografię raz na dwa lata. Natomiast jeżeli kobieta przeszła już menopauzę, wizyty w tym celu powinny odbywać się już raz do roku. Istotne jest również aby kontrolować poziom cukru we krwi, a także wykonywać morfologię krwi i OB.

Jakie inne sytuacje, mogą wpłynąć na częstotliwość wizyt u lekarza ginekologa?

 

Przed podjęciem decyzji o zajściu w ciąże warto udać się na dodatkowe badanie u ginekologa, ponieważ można wtedy wykonać badania hormonalne oraz test różyczkowy, dzięki czemu będziemy mogły przygotować się do ciąży jak najlepiej.

W przypadku kobiet ciężarnych powinny one pojawić się u ginekologa co miesiąc, w celu przeprowadzenia bezpiecznej ciąży, odpowiedniej i precyzyjnej kontroli jej prawidłowego przebiegu.

Jeżeli planujesz wycieczkę do egzotycznego kraju, również odwiedź lekarza ginekologa. Dostaniesz zalecenia dotyczące odpowiedniej pielęgnacji dróg rodnych w innym klimacie. Ponów wizytę po powrocie z wakacji, dzięki temu możliwe będzie zaleczenie stanów zapalnych wywołanych pasożytami lub pierwotniakami spoza naszego klimatu.


Należy pamiętać jak bardzo istotna jest kontrola zdrowia w przypadku zażywania tabletek hormonalnych, na przykład antykoncepcyjnych. Wizyta u lekarza jest niezbędna nie tylko w celu otrzymania recepty na nie, ale również po to, aby kontrolować ich działanie i uniknąć niepożądanych sytuacji.


Poza regularnymi wizytami u ginekologa zawsze niezwłoczna jest wizyta w trakcie każdego niepokojące objawu sygnalizowanego ze strony dróg rodnych, takich jak upławy, zmiany na skórze lub błonie śluzowej, pieczenie, swędzenie, bóle podbrzusza w okolicy jajników i macicy czy też zatrzymanie krwawienia.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl