Urologia – charakterystyka


Urologia – charakterystyka
2016-12-09
Urologia jest dziedziną medycyny, która leczy choroby układu moczowo-płciowego. Tego typu schorzenia należą do najbardziej wstydliwych, dlatego wizyta u urologa wiąże się dla wielu z dużym stresem. Jednak nie warto jej odwlekać.

Choroby leczone przez urologa

Leczeniem stanów zapalnych i infekcji układu moczowo-płciowego zajmuje się urolog. Do tego specjalisty należy również zwrócić się z takimi problemami zdrowotnymi, jak nietrzymanie moczu, impotencja, zaburzenia funkcji oraz nowotwory.

-Problemy tego typu dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć panuje ogólne przeświadczenie, że choroby urologiczne są przypadłościami męskimi – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Specjalistyczne Gabinety Lekarskie SOFIMED.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Wizyty u urologa nie są w naszej świadomości wpisane w kalendarz wizyt rutynowych. Nic dziwnego, tego specjalistę odwiedza się w przypadku konkretnych dolegliwości, do których (poza tymi wcześniej wymienionymi) można zaliczyć:

  • ból podczas oddawania moczu;
  • wystąpienie zmian w moczu, takich jak np. ropa, białkomocz, krwiomocz, spieniony mocz czy ciemna barwa moczu;
  • zaobserwowanie zmian w ilości oddawanego moczu, np. częściej niż 7 razy na dobę lub zbyt mała ilość oddawanego moczu;
  • zmiany w wyglądzie prącia (zaczerwienienia, obrzęki),
  • ból lub obrzęk jąder,
  • obrzęki nóg,
  • ból pourazowy w okolicach podbrzusza,
  • swędzenie lub pieczenie cewki moczowej,
  • parcie na pęcherz,
  • ból w dolnej części pleców.

Badania

Urolog, aby zdiagnozować chorobę z jaką boryka się pacjent, musi wykonać odpowiednie badanie, zależne od rodzaju dolegliwości. Np., jeśli chory odczuwa ból w jądrze, lekarz wykonuje badanie obu jąder. Z kolei w przypadku problemów z prostatą konieczne jest badanie PR (przez odbyt), które polega na zbadaniu palcem końcowego odcinka jelita grubego.

Do odbycia wizyty u urologa konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Wyjątek stanowi wizyta prywatna, która jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Pokonać strach

Choć wizyta u urologa nie należy do przyjemnych, to (jeśli zaistnieje taka potrzeba), nie należy się przed nią wzbraniać. Dobry specjalista, dzięki postawieniu trafnej diagnozy i zleceniu odpowiedniego leczenia, pomoże w pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości, które mają duży wpływ na komfort życia.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl