Trychologia – na pomoc włosom


Trychologia – na pomoc włosom
2016-08-26
Chociaż początki tej dyscypliny sięgają XIX wieku, kiedy to angielski prekursor dziedziny- profesor Wheeler zaczął badania na temat wypadania włosów, w Polsce z usług specjalistów możemy korzystać dopiero od kilku lat.

Dziedzina, która zawdzięcza swoją nazwę greckiemu słowu trikhos, oznaczającemu tyle, co włos, wciąż w naszym kraju nie jest zbyt popularna. Zazwyczaj z problemami, które dotyczą włosów czy skóry głowy udajemy się po pomoc do dermatologa. Istnieje pewnego rodzaju spór na temat tego, w jaki sposób powinna przebiegać współpraca tych dwóch profesji. Zdania są podzielone, ale najlepiej postarać się połączyć kurację u obu specjalistów, najważniejsze, by robić to zgodnie z zaleceniami.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

Trycholog zazwyczaj nie jest lekarzem, lecz specjalistą, który swoje badania poświęca tylko jednemu rodzajowi schorzeń - związanymi ze skórą głowy. Za pomocą różnego rodzaju badań jest w stanie określić źródło problemu, a także dobrać odpowiednią kurację i sposób pielęgnacji włosów. Analizy stanu cebulek włosów i skóry głowy są pierwszym krokiem, aby móc to ustalić. Tutaj z pomocą przychodzą urządzenia, z których korzysta się w trychologii. Trichoskopia to cyfrowa metoda, które jest oparta na wideodermoskopii. Polega na oglądaniu włosów w różnym stopniu powiększenia. Obraz jest wyświetlany na ekranie komputera i zapisywany do późniejszych analiz. Za pomocą tego badania można obejrzeć mieszki włosowe, łodygi włosów, a także skóra dookoła badanego miejsca. Co ważne, w tej metodzie nie jest konieczne pobieranie włosów, odbywa się to bezinwazyjnie. Dzięki temu można indywidualnie ocenić stan skóry głowy i dobrać odpowiednie zabiegi. Inną metodą jest trichogram, który polega na oglądanie mieszków włosowych pod mikroskopem.

 

Do gabinetu trychologa warto się udać wtedy, kiedy zaniepokoją nas wypadanie włosów. Należy jednak pamiętać, że ich wypadanie to też naturalny proces, który zachodzi w naszych organizmach i niepokojące mogą być stany, kiedy dzieje się to zbyt często. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów, zwłaszcza u kobiet, może być wiele. Najczęściej okazują się nimi być problemy hormonalne, stres i błędy żywieniowe. Te dwa ostatnie mogą wpłynąć nie tylko na wypadanie włosów, ale także na ich łamanie i ogólne osłabienie. Inną, często spotykaną przypadłością jest łojotokowe zapalenie skóry. W gabinecie trychologicznym zostanie ustalone terapia, dzięki której będzie można uporać się z problemem. Zazwyczaj wiążę się z szeregiem zabiegów oczyszczających i pielęgnujących. Najczęściej występującym problemem, jeżeli chodzi o włosy, jest oczywiście łupież. Dokucza on milionom ludzi na całym świecie, przybiera różne formy i różne stopnie nasilenia. Jest on o tyle problematyczny, że w bardziej zaawansowanych odmianach opada na ramiona, a to ciężko ukryć i może to być powodem stresu związanego z tym, jak postrzegają nas inni. Przyczyn łupieżu może być wiele, dlatego warto udać się do specjalistów i zadbać o dobranie odpowiedniej kuracji.

 

Dla większości chorób skóry głowy jednym z czynników, który podnosi ryzyko ich występowania, jest stres. Zwłaszcza jeżeli mówimy o wypadaniu włosów. Prawdopodobnie dlatego, rozwój dziedzin, które się nimi zajmują, będzie coraz większy. Wiążę się to z postępem cywilizacyjnym i coraz większemu oderwaniu od natury. Ciągłe zmiany, tempo współczesnego życia, używanie sztucznych produktów i pogoń za własną karierą powodują, że społeczeństwo jest coraz bardziej zestresowane i skarży się na różnego rodzaju schorzenia. W czasach kiedy wizerunek jest bardzo ważny, utrata włosów może być powodem obniżenia poczucia własnej wartości, a co za tym idzie, depresji. Może być to często spotykane zwłaszcza u kobiet. Dlatego warto obserwować swój organizm i jeśli zajdzie taka potrzeba, udać się do specjalisty.

 

Dziękujemy za  współpracę przy pisaniu artykułu - Estetic Derm Salon Urody Kraków


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Danutar

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl