Naturalne metody łagodzenia objawów menopauzy


2016-05-11
Artykuł napisany przy współudziale Prof. dr hab. med. Tomasza Paszkowskiego z III Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie.

Menopauza – konsekwencje dla kobiety

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Według danych GUS w Polsce 2,6 mln kobiet znajduje się w wieku okołomenopauzalnym (45-55 lat), u około 40% kobiet przed menopauzą oraz u 85% kobiet po menopauzie występują objawy zespołu menopauzalnego co wiąże się z poczuciem dużego dyskomfortu w życiu.

Menopauza to ostatni epizod krwawienia miesięcznego w życiu kobiety, po którym wystąpiła co najmniej roczna przerwa. Od tego momentu kobieta jest niepłodna. Klimakterium natomiast to moment przejściowy miedzy okresem pełnej sprawności jajników do chwili wygaśnięcia ich czynności.

Menopauza jest naturalną konsekwencją procesu starzenia się związanego ze  stopniowym i nieodwracalnym wygaśnięciem funkcji wydzielniczej jajników oraz wyczerpaniem rezerwy pęcherzyków jajnikowych. Nie jest stanem chorobowym, może jednak torować drogę chorobom (osteoporoza, zaburzenia metaboliczne) i dolegliwościom natury fizycznej i psychicznej.

Każda kobieta przechodzi okres przekwitania w sposób indywidualny. Dla około 1/3 kobiet jedynym odczuwalnym objawem jest zatrzymanie miesiączki. Niestety tak samo liczna grupa kobiet określa objawy okresu okołomenopauzalnego jako bardzo uciążliwe i długotrwałe. Kobiety skarżą się na uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatania serca, trudności z koncentracja i zapamiętywaniem, bezsenność oraz zmiany zachowania: obniżenie i zmienność nastrojów, a nawet depresję. Wszystkie te objawy określane są jako zespół menopauzalny.

Na zwiększenie poczucia dyskomfortu wpływają również zmiany w urodzie kobiety: zwiotczenie skóry oraz nasilenie wypadania włosów ze względu na mniejszą syntezę kolagenu i zanik gruczołów łojowych spowodowanych spadkiem stężenia estradiolu. Zmiany zanikowe w tkankach dotykają również:

  • pochwę powodując często suchość (atrofia pochwy) świąd, bolesność i podatność na zakażenia, stany zapalne oraz zaburzenia seksualne;
  • gruczoł piersiowy powodując zwiotczenie piersi;
  • pęcherz moczowy powodując nietrzymanie moczu; kości nasilając objawy osteoporozy.

Menopauza jest również istotnym czynnikiem ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych powodując zmiany metabolizmu lipidów, zwiększenie krzepliwości krwi, zmiany napięcia naczyń, otyłość, nadciśnienie oraz współistniejące zaburzenia metaboliczne wynikające ze zmian w gospodarce hormonalnej kobiety w okresie menopauzy.

 

Menopauza – i co dalej?

Na rynku mamy dwie drogi postepowania terapeutycznego: naturalną oraz HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Hormonalna terapia zastępcza czyli terapia uzupełniająca hormony płciowe w okresie perimenopauzy  (inaczej MTH – menopauzalna terapia hormonalna) w ostatnich latach straciła jednak powszechne zaufanie ze względu na szereg potencjalnych skutków ubocznych. Prof. dr hab. med. Tomasz Paszkowski z III Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie kometuje: Stało to się po roku 2002 w rezultacie upowszechnienia wyników dużego prospektywnego, randomizowanego badania Women’s Health Initiative (WHI), przez co częstość stosowania menopauzalnej terapii hormonalnej przez lekarzy drastycznie zmniejszyła się. Wstępne rezultaty WHI, podważyły wyniki wcześniej wykonanych badań obserwacyjnych wskazujących na ochronne działanie estrogenów na układ sercowo-naczyniowy wykazując jednocześnie podwyższone ryzyko epizodów zatorowo-zakrzepowych oraz raka piersi u kobiet stosujących estrogeny w połączeniu z progestagenami. Obawa przed stosowaniem HTZ została dodatkowo spotęgowana opublikowaniem wyników badania Million Women Study (MWS), które wykazało zwiększone ryzyko raka gruczołu piersiowego wśród kobiet stosujących tę terapię.

Co zatem polecają specjaliści w Polsce?

 

Czy natura zawsze troszczy się o zdrowie kobiety?

W łagodzeniu objawów menopauzy głównie stosuje się preparaty bazujące na soi, koniczynie czerwonej oraz cimicifuga racemosa. Sięgając po nie należy zachować ostrożność i zwrócić w pierwszej kolejności uwagę czy mamy do czynienia z lekiem czy suplementem diety. W przeciwieństwie do suplementu diety, stosując lek mamy pewność co do ilości substancji czynnych, których działanie i skuteczność potwierdzono w badaniach klinicznych, przez co nasza kuracja będzie dla nas bezpieczna. Zaleca się również, żeby wybierać preparaty zawierające fitoestrogeny w konsultacji z lekarzem, który pomoże nam dobrać lek najwyższego zaufania. Etyka lekarska wymaga ordynowania jedynie takich preparatów, które były przedmiotem wiarygodnych badań klinicznych.

Istotną sprawą jest dobór preparatów ze względu na ich przebadane właściwości, ponieważ mogą one wpływać na organy estregenozależne w sposób niepożądany powodując zmiany w tkankach i zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi i endometrium (np. fitiestrogeny sojowe).

Fitofarmaceutyki stanowią integralną część naszego aramentarium terapeutycznego i warto po nie sięgać. Jednocześnie ogromna i ciągle rosnąca ilość dostępnych bez recepty produktów pochodzenia roślinnego promowanych jako całkowicie bezpieczne a zarazem wysoce skuteczne w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych jest zjawiskiem, któremu pacjentka powinna przyjrzeć się w sposób racjonalny biorąc pod uwagę potwierdzony skład, właściwości  i skuteczność roślinnych składników aktywnych - mówi Prof. dr hab. med. Tomasz Paszkowski.

 

Phytoneering – mądrość natury i siła technologii w trosce o zdrowie kobiety

Obecnie rośnie zainteresowanie produktami pochodzenia roślinnego zgonie z jednym z kierunków rozwoju medycyny, którym jest filozofia Phytoneering (łączenie mądrości natury i siły technologii) oparta na najnowocześniejszej inżynierii farmaceutycznej przy jednoczesnym zachowaniu zasad Evidence Based Medicine – mówi Prof. dr hab. med. Tomasz Paszkowski oraz dodaje: Natura sprzyja zdrowiu kobiety, wyłącznie jeśli jest mądrze wykorzystana, a jej skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi.

Do najlepiej przebadanych i tradycyjnie stosowanych roślin w łagodzeniu objawów menopauzy należy Cimicifuga Racemosa. Jest to roślina występująca w Ameryce Północnej. W lecznictwie wykorzystuje się jej kłącze. Prof. Paszkowski komentuje jej aktywność: Zaletą ekstraktów pozyskiwanych z Cimifuga Racemnosa jest to, że nie zawiera ona hormonów ani fitihormonów. Wykazuje selektywne działanie tylko na wybrane organy. Skutecznie eliminuje liczbę uderzeń gorąca, wpływa pozytywnie na metabolizm i gęstość kości oraz na nabłonek pochwy. Badania nie wykazały zmian histopatologicznych w tkankach piersi oraz endometrium (tkanki macicy) po zastosowaniu wyciągu z Cimicifuga Racemnosa. Tym samym wykazano brak wpływu na rozwój nowotworów estrogenozależnych. Każda kobieta chce czuć się bezpiecznie wybierając i stosując leki, dlatego pamiętajmy, że najbezpieczniej rozwiać wszelkie wątpliwości konsultując je z lekarzem! – dodał na zakończenie Prof. Paszkowski.

 

Więcej informacji: www.leczklimakterium.pl


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Prasowe Lensomai Communication

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl