Kolposkopia – badanie, o którym warto wiedzieć


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Kolposkopia – badanie, o którym warto wiedzieć
2018-05-29
Badania ginekologiczne pełnią niezwykle istotną funkcję, gdyż pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium. Niezwykle ważna jest kolposkopia, która pozwala na przedkliniczne wykrycie raka szyjki macicy. A jak wiadomo, czym szybsza diagnoza tym zdecydowanie większa szansa na pełne wyleczenie.

Dlaczego warto się badać?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Niestety coraz więcej kobiet choruje na raka szyjki macicy. A co gorsza wykrywany jest on w 4 stadium, co nie daje szans na pełne wyleczenie.

Jeszcze do niedawna lekarze twierdzili, że ta choroba dotyka kobiet w 5 i 6 dekadzie życia. Obecnie ciągle rośnie liczba zachorować nawet w zdecydowanie młodszym wieku.

Zdarzają się przypadki, że kobiety 20 letnie umierają na raka szyjki macicy. Niestety wiele kobiet umiera na tę chorobę.

A warto wiedzieć, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy daje 100% wyleczalności. Dlatego każdy ginekolog zachęca kobiety do regularnych badań.

 

 

Kolposkopia co to za badanie?

Kolposkopia jest badaniem, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy w postaci przedklinicznej, co daje aż 100% szans na wyleczenie. To badanie ginekologiczne polega na dokładnym oglądaniu powierzchni szyjki macicy, a także pochwy i sromu.

Do tego celu wykorzystuje się urządzenie zwana kolposkopem. Kolposkopia pozwala także pobrać wycinek w celu dalszej diagnostyki.

 

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem ginekolog dokładnie omówi jego przebieg, a także sposób, w jaki należy się do niego przygotować. Przed badaniem warto wykonać jeszcze cytologię, co pozwoli na dokładniejszą ocenę kliniczną.

Na 7 dni przed wykonaniem kolposkopii nie można współżyć, ani też robić irygacji pochwy. Badanie ginekologiczne nie może być wykonane również w miesiączkę.

 

Jak przebiega kolposkopia?

Nie warto bać się tego badania, gdyż jest ono całkowicie bezbolesne. Kobieta układa się na fotelu ginekologicznym. Następnie ginekolog zakłada wziernik samotrzymający, dzięki temu szyjka jest widoczna.

Przy użyciu tubusa optycznego może ocenić wstępnie wygląd wydzieliny, co pozwala na wstępne określenie jej biologii, a w przypadku, gdy występują upławy można wstępnie wywnioskować co jest tego przyczyną.

Lekarz zmywa wydzielinę przy użyciu specjalnego roztworu. Jest to chlorek sodu. To najważniejsza część badania, która pozwala na określenie zmian, a w razie podejrzeń, ginekolog pobiera w znieczuleniu miejscowy wycinek, czy też wyskrobiny z szyjki macicy. Badanie kończy się przemyciem szyjki macicy jodyną.

 

Prawidłowy a nieprawidłowy obraz kolposkopowy w przypadku widocznych zmian konieczna jest biopsja

Wynik kolposkopii pacjentka otrzymuje niemal natychmiast po wykonaniu badania. Jest to najczęściej opis, bądź też zdjęcie, ewentualnie rysunek.

Prawidłowy obraz kolposkopowy określa się wtedy, gdy próba z użyciem kwasu octowego, czy też jodku potasu nie wykazuje jakichkolwiek zmian. Nie ma też podejrzanych zmian w budowie nabłonka szyjki macicy.

Jeżeli jodek potasu, czy też kwasu octowego wykazuje zmiany, czy też nabłonek wygląda podejrzanie, konieczna jest dalsza diagnostyka. Może być to biopsja.

Prawidłowe obrazy kolposkopowe określane są grupą pierwszą. Nieprawidłowe obrazy kolposkopowe określane są grupą drugą, niejasne wyniki kolposkopowe mają grupę trzecią i wymagają dalszej diagnostyki, tak samo jak w przypadku grupy drugiej.

 

Klinika ginekologiczna czy kolposkopię można wykonać na NFZ?

Klinika ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia oferuje możliwość wykonania bezpłatnej kolposkopii.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet od 25 roku życia do 59, przy czym liczy się rok urodzenia, a nie dokładna data.

Ginekologia, czyli dział medycyny, który zajmuje się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem chorób ginekologicznych ciągle się rozwija. Dzięki badaniom możliwe jest wczesne wykrycie raka szyjki macicy, co umożliwia pełne wyleczenie.

Zatem warto dbać o siebie i o swoje zdrowie, wykonując regularnie badania. Każda klinika ginekologiczna oferuje badania profilaktyczne, z których warto korzystać.

 

 

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl