Kasze – doskonałe na chłodne dni


Kasze – doskonałe na chłodne dni
2017-11-13
Od dłuższego już czasu obserwujemy w Polsce modę na kaszę. O jej zdrowotnych właściwościach zapewniają nie tylko jej miłośnicy, ale także lekarze i dietetycy. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, jednak to właśnie kasza stanowiła fundament kuchni staropolskiej.

Jadalne nasiona zbóż stanowią jeden z fundamentów zbilansowanej i zdrowej diety, co potwierdza Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej Instytutu Żywności i Żywienia. Zgodnie z jej zaleceniami produkty zbożowe, w tym kasze, powinny być nieodłącznym elementem naszego codziennego jadłospisu. Dlaczego to takie ważne? Kasze są prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych. Dodatkowo, zawierają duże ilości błonnika pokarmowego. I, co też niezwykle ważne obecnie, gdy nasza doba zdaje się mieć wciąż za mało godzin, dania z kaszą w roli głównej są szybkie i łatwe w przygotowaniu. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Sprawdź, po jakie rodzaje kasz sięgać i z jakimi składnikami je łączyć. Nie wahaj się! Już dziś dołącz je do swojego jadłospisu.

Kasza jaglana – moda na zdrowie

Kasza jaglana wróciła do łask i dziś walczy o miano jednej z najmodniejszych kasz ostatnich sezonów. Uważana za najstarszą, a zarazem niezwykle zdrową, powróciła na polskie stoły w trochę nowej odsłonie. Otrzymywana z nasion prosa, stanowi doskonałe źródło białka. Nie zawiera glutenu, dlatego może być spożywana przez osoby chore na celiakię.

Jak gotować kaszę jaglaną? „Aby uzyskać jej pożądany smak i pozbyć się goryczki, należy namoczyć ją w wodzie przez około godzinę i następnie wypłukać. Dla uzyskania lekko orzechowego aromatu, można podprażyć ją na dnie garnka”, radzi Piotr Murawski, szef kuchni Knorr. Po ugotowaniu jest neutralna w smaku, dzięki czemu można ją komponować z wieloma składnikami. Kasza jaglana stanowi świetny dodatek do mięs czy warzyw. Idealnie sprawdza się w wersji wegetariańskiej – jako główny składnik kotlecików, sałatek czy tarty. Hitem tego sezonu okazała się jaglanka w wersji śniadaniowej, np. z owocami czy orzechami. Jest to propozycja na pożywny, lekki i zdrowy posiłek, który doda energii na resztę dnia.

Klopsiki z kaszy jaglanej w sosie pomidorowym

Porcja dla 6 osób

Składniki:

kasza jaglana - 300 gramów

pomidory suszone - 100 gramów

Fix Naturalnie Smaczne Klopsiki w sosie pomidorowym Knorr - 1 opakowanie

siemię lniane - 50 gramów

pestki dyni - 50 gramów

natka pietruszki - 1 pęczek

Rama Smaż jak szef kuchni, wariant klasyczny - 3 łyżki

pomidory pelati krojone - 1 puszka

chilli - 1 sztuka

mała cebula - 1 sztuka

jajko - 1 sztuka

bułka tarta - 4 łyżki

Sposób przygotowania:

1. Kaszę jaglaną ugotuj na miękko, lekko ją rozgotowując. Wystudź. Posiekaj drobno natkę pietruszki i suszone pomidory. Cebulę i chilli pokrój w drobną kosteczkę.

2. Siemię lniane i pestki dyni upraż na patelni.

3. W dużej misce zmieszaj kaszę jaglaną z połową opakowania Klopsików w sosie pomidorowym Knorr, posiekaną natką pietruszki, suszonymi pomidorami, uprażonym wcześniej ziarnem i jednym jajkiem. Całość dokładnie wymieszaj, aby masa lepiej się zakleiła, dodaj kilka łyżek tartej bułki.

4. Z masy uformuj kulki o średnicy mniej więcej 2-3 cm. Pulpety z kaszy ułóż na blasze wyłożonej pergaminem i wstaw do nagrzanego do 200°C piekarnika na 10 minut.

5. W garnku na rozgrzanej Ramie zeszklij chilli i cebulę, dodaj puszkę pomidorów oraz pozostałe opakowanie Fixu Knorr. Całość dokładnie wymieszaj i zagotuj. Zarumienione pulpety z kaszy jaglanej ułóż w talerzu i zalej sosem.

Kasza jęczmienna - najczęściej wybierana w polskiej kuchni

W sklepach można kupić jej trzy odmiany. Najbardziej popularna to pęczak, czyli całe, wypolerowane ziarno jęczmienia. Ponadto możemy też sięgać po odmianę perłową, czyli pęczak pocięty na kawałki, oraz łamaną, czyli polerowany, rozdrobniony pęczak. Dlaczego warto zaprosić ją do swojej kuchni? „Zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, dzięki czemu pomaga utrzymać poziom cholesterolu we krwi. To także prawdziwa skarbnica  selenu odpowiedzialnego za utrzymanie zdrowych włosów i paznokci oraz prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego”, mówi Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr. Kasza jęczmienna to nieodzowny składnik krupniku. Idealnie sprawdza się jako dodatek do mięs, a szef kuchni Knorr poleca ją także do nadziewania gołąbków czy faszerowania warzyw. 

Krupnik staropolski z mięsem

Porcja dla 4 osób

Składniki:

kasza jęczmienna – 0,6 szklanki

żeberka wieprzowe - 300 gramów

marchew - 1 sztuka

por - 1 sztuka

Rosół szlachetny drobiowo-warzywny Knorr - 2 sztuki

seler – 0,5 sztuki

ziemniaki - 200 gramów

liść laurowy - 2 sztuki

ziele angielskie - 3 sztuki

kminek - 1 szczypta

Sposób przygotowania:

1. Kaszę dokładnie wypłucz, następnie zalej wodą, dodaj kostkę Knorr i gotuj powoli, aż lekko zmięknie.

2. W drugim garnku gotuj pocięte żeberka z liściem laurowym, kminkiem i zielem angielskim.

3. Ziemniaki pokrój w kostkę, a włoszczyznę zetrzyj na tarce. Warzywa dodaj do mięsa pod koniec jego gotowania.

4. Następnie dodaj do zupy kaszę wraz z płynem, w którym się gotowała.

5. Do całości dodaj drugą kostkę oraz wodę, jeśli uznasz to za konieczne. Gotuj zupę jeszcze około 20 minut. Ziemniaki i kasza powinna być zupełnie miękkie. Gotową zupę podawaj z mięsem.

Kasza gryczana - cenne źródło składników odżywczych

Wytwarzana jest z nasion gryki, czyli rośliny zaliczanej do rodziny rdestowatych. Wyróżniamy kaszę gryczaną nieprażoną, powstającą z łamanych, niepalonych ziaren, i prażoną, bardziej popularną, o charakterystycznym brązowym kolorze. „Kasza ta posiada właściwości odkwaszające organizm – jest to niezwykle istotne dla osób, które spożywają małe ilości warzyw. To także bardzo cenne źródło błonnika pokarmowego. Jest bogata w kwas foliowy i składniki mineralne takie jak: żelazo, cynk, magnez, potas czy fosfor”, opowiada żywieniowiec. Świetnie komponuje się z daniami mięsnymi, sprawdza się jako dodatek do gulaszy czy sosów. Można przygotowywać z niej kotlety, a także wypiekać z niej chleb (w formie zmielonej).

Racuchy z kaszy gryczanej z gulaszem

Porcja dla 8 osób

Składniki:

łopatka - 500 gramów

kwaśna śmietana - 3 łyżki

Fix Naturalnie smaczne Gulasz Knorr - 1 opakowanie

kasza gryczana w torebce - 4 opakowania

jajka - 2 sztuki

mąka pszenna - 3 łyżki

bułka tarta - 2 łyżki

cebula - 1 sztuka

majeranek - 1 szczypta

wędzony boczek - 100 gramów

suszone grzyby leśne - 10 gramów

olej rzepakowy - 3 łyżki

Sposób przygotowania:

1. Mięso pokrój w grubą kostkę podsmaż w garnku na rozgrzanym oleju. Mięso zalej 400 ml wody i dodaj Knorr Naturalnie smaczne - nada on potrawie odpowiedni smak oraz poprawi konsystencję gulaszu. Całość duś pod przykryciem około 30- 40 minut, aż mięso zrobi się miękkie. W między czasie w dużej ilości wody, w garnku ugotuj kasze gryczaną.

2. Na patelni na rozgrzanym oleju podsmaż pokrojony w drobną kosteczkę boczek. Dodaj do niego pokrojoną w kosteczkę cebulę, posiekany czosnek oraz posiekane, wcześniej namoczone suszone grzyby.

3. Wszystkie składniki przełóż do miski, dodaj do nich ugotowaną kaszę, jajka, mąkę oraz bułkę tartą. Całość dopraw do smaku szczyptą soli, pieprzem i majerankiem.

4. Na rozgrzanym tłuszczu smaż małe racuchy. Gulasz podawaj z racuszkami i z łyżką śmietany lub jogurtu.

 

Kuskus – na szybko, a tak smacznie

Kuskus to drobna kaszka powstająca z pszenicy durum. Posiada więcej białka, a także mniej tłuszczu w porównaniu do innych kasz. Zaleca się ją osobom mającym problemy z układem pokarmowym – jest bowiem lekkostrawna. W kaszy tego typu znajdziemy duże ilości żelaza, sodu, wapnia oraz witamin z grupy B. Jest to produkt idealny dla osób, które nie lubią spędzać dużo czasu w kuchni – kasza ta jest najszybsza w przygotowaniu, bo wystarczy zalać ją wrzątkiem lub bulionem. „Kasza kuskus dała także nazwę daniu wywodzącemu się z kuchni marokańskiej, której jest podstawą. Podawana jest wówczas w towarzystwie warzyw i mięsa”, opowiada szef kuchni Knorr. „Świetnie komponuje się także w wersji na słodko – z dodatkiem owoców lub białego sera”, dodaje. 

Kuskus z wołowiną

Porcja dla 4 osób

Składniki:

łopatka wołowa bez kości - 50 dekagramów

Fix Naturalnie smaczne Gulasz Knorr - 1 opakowanie

opakowanie kaszy kuskus - 1 sztuka

ziemniaki - 50 dekagramów

marchewki - 2 sztuki

pomidory - 2 sztuki

dynia - 25 dekagramów

cukinia - 25 dekagramów

cebula - 25 dekagramów

biała kapusta - 35 dekagramów

kminek, ziele angielskie, pieprz - do smaku

oliwa z oliwek - 1 szklanka

woda - 500 mililitrów

Sposób przygotowania:

1. Mięso i umyte, oczyszczone warzywa: kapustę, cukinię, cebulę, ziemniaki, marchewki, pomidory i dynię, pokrój w równą kostkę.

2. W garnku rozgrzej oliwę, dodaj mięso i cebulę. Smaż przez 10 minut, po czym dodaj ziarna ziela angielskiego i kminek.

3. Duś na średnim ogniu około 5 minut i następnie wlej 500 mililitrów wody.

4. Następnie dodaj produkt Fix Naturalnie Smaczne - Gulasz oraz część warzyw: ziemniaki, kapustę, marchew i dynię. Ewentualnie uzupełnij płyn tak, aby wszystko było przykryte. Gotuj dalej na średnim ogniu przez 20 minut.

5. Pod koniec duszenia dodaj pomidory oraz cukinię.

6. W między czasie zalej kaszę kuskus lekko osolonym wrzątkiem w proporcji 1:1. Gulasz mięsno-warzywny podawaj z kaszą kuskus.

Wszelkiego rodzaju kasze to pozycja obowiązkowa w naszym codziennym jadłospisie. Zainspirujmy się i stwórzmy swoje najsmaczniejsze danie z ich udziałem. 

Smacznego!



Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Anna1

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl