4 najczęstsze komplikacje w czasie ciąży


2018-05-25
Przeważnie większość ciąż przechodzi się bez żadnych większych powikłań. Jednak kobieta ciężarna może doświadczyć szeregu niepożądanych komplikacji, skutkujących wieloma badaniami czy częstymi wizytami u lekarza. Niestety nie da się ich przewidzieć. Zobacz, jakie są najczęstsze komplikacje w ciąży.

Cukrzyca ciążowa

Jest to stan wykryty pierwszy raz w trakcie ciąży, w którym organizm przestaje tolerować węglowodany. Przyczynami pojawienia się tej choroby są hormony ciążowe, które zaburzają pracę trzustki i w konsekwencji „opóźniają” produkcję insuliny. Cukrzyca ciążowa objawia się przede wszystkim podwyższonym poziomem glukozy we krwi., poza tym nie daje żadnych innych, widocznych gołym okiem objawów. Dlatego tak ważne są częste badania laboratoryjne krwi w czasie ciąży, bo tylko te mogą wykryć cukrzycę. Najczęściej pojawia się ona między 24. a 28. tygodniu ciąży. Jeżeli podczas badań wyjdzie ci podwyższony poziom glukozy we krwi (przekraczający normy) – koniecznie jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza, a potem diabetologa. Metodami leczenia są: specjalna niskowęglowodanowa dieta oraz regularna lekka aktywność fizyczna, dostosowana do twojego stanu.

Anemia

Anemia w czasie ciąży to jedna z powszechniejszych komplikacji, dotyka ok. 40 procent ciężarnych kobiet. Jest to choroba krwi, wynikająca ze zbyt niskiego stężenia hemoglobiny – tzw. niedokrwistość. Można ją wykryć przy rutynowej morfologii krwi w ciąży. Główną przyczyną anemii jest niedobór żelaza, na które jest większe zapotrzebowanie przy diecie  ciążowej – ważne zarówno dla ciebie i twojego dziecka. Najczęstsze objawy anemii to: bóle głowy, poczucie zmęczenia, osłabienie organizmu, wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Leczenie anemii polega głównie na suplementowaniu żelaza.

Cholestaza

Choroba ta polega na zaburzeniu funkcjonowania wątroby przez zastój żółci oraz podwyższone stężenie kwasów żółciowych we krwi. Przyczyną cholestazy ciążowej jest działanie wytwarzanych w trakcie ciąży hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu, wydzielanych w nadmiernej ilości pod koniec ciąży – w III trymestrze. Cholestaza jest bardzo groźna dla płodu, może doprowadzić nawet do jego obumarcia. Dlatego ważne jest, aby znać objawy. Sygnałem ostrzegawczym jest uciążliwy świąd skóry, zaczynający się od dłoni i stóp, a postępujący stopniowo na bardziej rozległe obszary ciała. Swędzenie jest na tyle uporczywe, że czasami nie da się od niego zasnąć. Jeżeli dopadnie cię uporczywe swędzenie skóry – nie czekaj z wizytą u lekarza, bo od tego zależeć może życie twojego nienarodzonego dziecka.

Gestoza

Gestoza, inaczej zatrucie ciążowe, to zespół poważnych objawów, charakterystycznych dla nadciśnienia ciążowego. Jej przyczyny nie do końca są znane, ale przypuszcza się że wpływ na pojawienie się tej choroby mają: predyspozycje genetyczne, niewłaściwa, uboga w wartości odżywcze dieta i ciążowe zmiany hormonalne. Najczęściej dotyka ona kobiety, które pierwszy raz zaszły w ciążę. Gestoza objawia się wspomnianym wyżej nadciśnieniem tętniczym, białkomocze, częstymi wymiotami i nieustępującymi obrzękami kończyn. Jest to o tyle groźne schorzenie, że nigdy nie powinno być lekceważone. Nieleczone prowadzi do niedotlenienia płodu, wystąpienia tzw. rzucawki, czyli silnych drgawek, a te w konsekwencji prowadzą do silnych krwotoków. Dotknięta tą chorobą kobieta jest od razu hospitalizowana. Podaje się jej leki zbijające ciśnienie, uzupełniające brakujące białko oraz elektrolity. Leczenie wymaga zazwyczaj ciągłego leżenia w trosce o zdrowie matki i dziecka, ale także gotowość do wcześniejszego porodu.

Przyszłe mamy powinny wiedzieć, jakie komplikacje w ciąży mogą wystąpić. Taka wiedza jest swego rodzaju przygotowaniem i uzupełnieniem wiedzy na temat tego, jak zachować się w przypadku wystąpienia niepokojących, odbiegających od normy objawów. Warto o tym pamiętać, aby nie stresować się niepotrzebnie i zachować spokój.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl